Fosta ministră a Sănătăţii Sorina Pintea vrea să scape din închisoare. A făcut recurs în casaţie la ÎCCJ. Decizia, aşteptată azi

Sorina Pintea (Epoch Times România)
Redacţia
21.01.2026
Sorina Pintea (Epoch Times România)
Redacţia
21.01.2026

Fosta ministră a Sănătăţii Sorina Pintea, aflată în prezent în cursul executării pedepsei cu închisoare pentru luare de mită în formă continuată, urmează să afle miercuri dacă va fi eliberată.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) ar urma să se pronunţe în cazul recursului în casaţie înaintat de către fosta ministră a Sănătăţii, potrivit Ziare.com.

La data de 1 octombrie 2025, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a admis, în principiu, cererea de recurs în casaţie, depusă de Sorina Pintea împotriva deciziei definitive din 6 iunie 2025 a Curţii de Apel Cluj.

Instanţa supremă a trimis cauza pentru judecarea recursului în casaţie unui complet de trei judecători şi a fixat termen de judecată pentru 26 octombrie 2025, cu citarea inculpatei. De atunci, judecătorii au amânat în patru rânduri pronunţarea, miercuri, 21 ianuarie 2026, fiind aşteptată să ia o decizie.

Sorina Pintea a fost condamnată, la 6 iunie 2025, de Curtea de Apel Cluj, printr-o decizie definitivă, la trei ani şi jumătate de închisoare într-un dosar de luare de mită în formă calificată, în care a fost trimisă în judecată de către procurorii DNA, în anul 2020. În fapt, Curtea de Apel Cluj i-a respins ca nefondat apelul la hotărârea Tribunalului Cluj, din aprilie 2024, de condamnare la închisoare.

Instanţa i-a mai interzis atunci Sorinei Pintea să fie aleasă în funcţii publice sau să ocupe funcţia de manager în cadrul unui spital public, pe o durată de trei ani. De asemenea, magistraţii au dispus confiscarea sumei de 10.000 de euro de la fosta ministră a Sănătăţii.

Conform rechizitoriului procurorilor anticorupţie, în perioada noiembrie 2019 – 28 februarie 2020, Sorina Pintea, în calitatea de manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Baia Mare, ar fi pretins şi primit, printr-un intermediar, de la reprezentanţii unei societăţi comerciale, în două tranşe, sumele de 10.000 de euro (la 20 decembrie 2019) şi 120.000 lei (la 28 februarie 2020), care nu i s-ar fi cuvenit, reprezentând 7% din valoarea unui contract de achiziţie publică ce avea ca obiect „proiectarea şi execuţia lucrărilor de amenajare bloc operator-sala de chirurgie cardiovasculară şi toracică şi spaţii adiacente din Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr. Constantin Opriş Baia Mare”, încheiat în anul 2019 de unitatea spitalicească cu societatea comercială.

În prezent, Sorina Pintea se află în spatele gratiilor la Penitenciarul Gherla.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor