EURO 2020. Suedia, trei puncte preţioase câştigate în faţa Slovaciei

Scandinavii s-au impus la scor minim în faţa Slovaciei, scor final 1-0 (0-0), vineri, la Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final. Unicul gol al partidei a purtat semnătura lui Emil Forsberg (76 - penalty).
Suedia - Slovacia 1-0 (0-0), în Grupa E a  turneului final EURO 2020.
Suedia - Slovacia 1-0 (0-0), în Grupa E a turneului final EURO 2020. (Getty Images)
Marius Drăgoi
19.06.2021

Selecţionata Suediei are o situaţie foarte bună în privinţa calificării în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2020, după victoria înregistrată cu scorul de 1-0 (0-0) în faţa Slovaciei.

Jucătorii pregătiţi de selecţionerul Jan Andersson, care veneau după rezultatul de egalitate cu Spania (0-0), au punctat în minutul 76 prin Emil Forsberg, care a transformat impecabil un penalty, acordat de arbitrul central după o intrare neregulamentară a lui Dubravka asupra lui Quaison.

''În prima repriză am jucat bine primele 30 de minute, dar nu am încheiat-o aşa cum ne-am fi dorit. Am fost mult mai buni în a doua repriză, am câştigat duelurile, am fost mai precişi (...) Este bine să ai 4 puncte după două jocuri. Am primit doar un gol în 7 meciuri anul acesta. Atacul merită şi el aprecieri, a fost foarte bun (...) Am arătat că suntem flexibili în modul în care jucăm, ne putem adapta la tipul de meci (...) Suntem într-o situaţie bună. În funcţie de meciul Spania - Polonia, voi vedea dacă vom face schimbări în partida cu Polonia, de miercuri'', a declarat selecţionerul Andersson la finalul partidei.

Penalty-ul transformat de Forsberg a pus capăt unei perioade de 365 de minute fără gol marcat pentru Suedia.

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig, 3. Victor Lindeloef, 24. Marcus Danielson, 6. Ludwig Augustinsson (5. Pierre Bengtsson, 88) - 7. Sebastian Larsson (căpitan), 20. Kristoffer Olsson (17. Viktor Claesson, 64), 8. Albin Ekdal (13. Gustav Svensson, 88), 10. Emil Forsberg (16. Emil Krafth, 90+3) - 9. Marcus Berg (22. Robin Quaison, 64), 11. Alexander Isak. Selecţioner: Jan Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 14. Filip Helander, 15. Ken Sema, 18. Pontus Jansson, 21. Dejan Kulusevski, 26. Jens-Lys Cajuste.

Slovacia: 1. Martin Dubravka - 2. Peter Pekarik (18. Lukas Haraslin, 65), 5. Lubomir Satka, 14. Milan Skriniar, 15. Tomas Hubocan (16. David Hancko, 84) - 19. Juraj Kucka, 13. Patrik Hrosovsky (21. Michal Duris, 84) - 24. Martin Koscelnik, 17. Marek Hamsik (căpitan; 11. Laszlo Benes, 77), 20. Robert Mak (7. Vladimir Weiss, 77) - 8. Ondrej Duda. Selecţioner: Stefan Tarkovic.
Rezerve neutilizate: 12. Dusan Kuciak, 23. Marek Rodak - 4. Martin Valjent, 6. Jan Gregus, 9. Robert Bozenik, 22. Stanislav Lobotka, 25. Jakub Hromada.

Arbitru: Daniel Siebert; arbitri asistenţi: Jan Seidel, Rafael Foltyn (toţi din Germania); al patrulea oficial: Gheorghi Kabakov; arbitru de rezervă: Martin Margaritov (ambii din Bulgaria)
Arbitru video: Marco Fritz (Germania); arbitri asistenţi video: Christian Dingert (Germania), Lee Betts, Stuart Attwell (ambii din Anglia)
Delegat UEFA: Artur Azarian (Armenia), observator UEFA pentru arbitri: Mehmet Ilgaz (Turcia)
Cartonaşe galbene: Olsson (23), Dubravka (76), Duda (80), Weiss (87).