"Eroare de soft" la PSD: Tudose "încă încearcă să înţeleagă" de ce bucureştenii l-au votat masiv pe Nicuşor Dan şi nu pe Firea
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/04/167099_top.jpg)
Europarlamentarul PSD Mihai Tudose susţine că nu poate să înţeleagă de ce atât de mulţi bucureşteni au pus ştampila pe Nicuşor Dan şi au trimis-o acasă pe Gabriela Firea.
Întrebat la postul B1 TV dacă se aştepta ca Gabriela Firea să obţină un rezultat atât de mic comparativ cu primarul real Nicuşor Dan, în contextul în care vorbim de o diferenţă de 20 de procente, Mihai Tudose a replicat:
"Recunosc că încă încercăm să înţelegem acest lucru. Nu ne vine foarte uşor să înţelegem de ce au votat bucureştenii 40% pentru Nicuşor Dan. Eu, unul, nu înţeleg şi, la fel ca şi dumneavoastră, trăiesc în majoritatea timpului în Bucureşti".
A fost un vot pentru Nicuşor Dan sau împotriva Gabrielei Firea?
"Nu aş putea spune că a fost un vot împotriva Gabrielei Firea. Doamna Firea a fost beneficiara unui val negativ, a unei emisiuni puternice negative, acum 4 ani, când ştiţi ce era PSD-ul. Acum chiar este de neînţeles. Dar ştiţi cum e, românii prin vot nu greşesc. Dacă aşa s-au exprimat, acceptăm jocul democratic", a opinat Mihai Tudose.