Elon Musk se debarasează în linişte de acţiuni Tesla în valoare 6,9 miliarde de dolari

Încă din aprilie 2013, Elon Musk a promis la adunarea anuală a acţionarilor Tesla că "aşa cum banii mei au fost primii care au intrat, vor fi şi ultimii care vor ieşi". Marţi seara, Musk tocmai s-a debarasat în linişte de acţiuni Tesla în valoare de 6,9 miliarde de dolari.
Elon Musk a renunţat în total la 7,92 miliarde de acţiuni Tesla, fiind prima dată când vinde acţiuni ale producătorului auto din luna aprilie, când se presupune că a vândut acţiuni TSLA pentru a-l ajuta să "finanţeze" achiziţia Twitter... la care a renunţat la scurt timp după aceea, ca şi cum afacerea Twitter ar fi fost doar un pretext.
Cu ultima vânzare, Musk a renunţat la acţiuni TSLA în valoare de aproximativ 32 de miliarde de dolari în ultimele 10 luni. Acţiunile Tesla s-au prăbuşit la sfârşitul anului trecut, când Musk s-a debarasat de acţiuni în valoare de peste 16 miliarde de dolari, fiind prima sa vânzare din ultimii peste cinci ani. Vânzările au început în noiembrie, după ce Musk a chestionat utilizatorii Twitter dacă ar trebui să îşi reducă participaţia. Acţiunile au crescut cu aproximativ 35% de la minimele recente din luna mai.
Unii au observat cum de fiecare dată când Musk se debarasează de o mulţime de acţiuni, o inexplicabilă comprimare se declanşează chiar înainte de vânzare, oferindu-i lui Musk un preţ de vânzare mult mai mare.
Este cu siguranţă o coincidenţă şi faptul că, exact în momentul în care Musk era pe punctul de a vinde acţiunile sale, în ultimele săptămâni a apărut o explozie masivă de cumpărături cu amănuntul.
Ca un memento, miercurea trecută s-a menţioat că "Explozia cumpărăturilor cu amănuntul a fost dezvăluită ca sursă a ultimei creşteri a acţiunilor Tesla". Desigur, există şi o explicaţie mai puţin sinistră vehiculată în presă: Musk şi Twitter au ajuns la un acord de înţelegere, iar Musk a prefinanţat în linişte soldul angajamentelor sale de cumpărare, ceea ce înseamnă că angajaţii Twitter sunt pe cale să aibă o noapte foarte neplăcută.