David Popovici, la doar două sutimi de o medalie olimpică la Tokyo 2021

Înotătorul român l-a despărţit doar două sutimi de secundă de medalia de bronz a probei de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice din capitala Japoniei, fiind înregistrat cu timpul de 1min44sec68/100.
Înotătorul român David Popovici. (FRNPM/facebook)
Marius Drăgoi
27.07.2021

David Popovici (16 ani) a fost foarte aproape de podiumul probei de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Reprezentantul nostru a terminat pe poziţia a patra cu timpul de 1min44sec68/100, la doar 2/100 de bronzul olimpic.

Podiumul a revenit britanicilor Tom Dean (1min44sec22/100) şi Duncan Scott (1min44sec26/100), respectiv brazilianul Fernando Scheffer (1min44sec66/100).

''Cred că dacă îmi lăsam o unghie un pic mai lungă, poate luam locul trei, dar nu contează asta. Am venit aici setat să fac cât de bine pot eu, am şi reuşit. Şi nu aş putea să fiu mai satisfăcut. Aştept să-mi reproşeze antrenorul, eu nu pot decât să mă bucur şi o să se bucure şi el, sunt sigur. Scopul meu iniţial nu a fost să iau medalie, a fost să câştig cât de multă experienţă se poate, să le pot arăta tuturor la ce nivel pot să aduc crawl-ul. Eu nu consider că am pierdut medalia, consider că am câştigat locul IV'', a declarat David Popovici la zona mixtă după finala de la 200 m liber.

Înotătorul român urmează să concureze marţi seara şi în serii la 100 m liber.

''A fost o încălzire un pic mai lungă şi cam grea, proba de 200 m, dar acum sunt gata să mă concentrez pe următoarele probe. Eu mă aştept la un rezultat cel puţin la fel de bun. Nu am simţit presiune la 200 m şi nu o s-o las să mă afecteze, pentru că ea există totuşi, nici la 100 m. Pentru că deşi sunt nişte bestii ale înotului cele cu care mă întrec, mi-am câştigat dreptul să fiu lângă ei şi să fiu una dintre bestii'', a spus David Popovici.