Cupa Germaniei la fotbal: Werder Bremen eliminată de o echipă de liga a treia

(GIUSEPPE CACACE / AFP / Getty Images)

Surpriza optimilor de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, a fost produsă de echipa de liga a treia Arminia Bielefeld, învingând cu scorul de 3-1 formaţia Werder Bremen, miercuri seara, pe teren propriu.

Manuel Junglas (32, 84) respectiv Sebastian Schuppan (57) au marcat golurile Arminiei, în timp ce pentru Werder a punctat Clemens Fritz (76), jucător eliminat în minutul 89.

Deţinătoarea trofeului, Bayern München, s-a calificat în sferturile de finală după ce s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei de eşalon secund Eintracht Braunschweig, goluri marcate de David Alaba (45), din lovitură liberă, şi de Mario Goetze (57).

În sferturile de finală s-au mai calificat Wolfsburg, Moenchengladbach, Leverkusen, Hoffenheim, Dortmund şi Freiburg.

Rezultatele din optimi:
Miercuri
RasenBallsport Leipzig (II) — Wolfsburg 0-2
Au marcat: Daniel Caligiuri (20), Timm Klose (57).

Arminia Bielefeld (III) — Werder Bremen 3-1
Au marcat: Manuel Junglas (32, 84), Sebastian Schuppan (57), respectiv Clemens Fritz (76).

Kickers Offenbach (IV) — Borussia Moenchengladbach 0-2
Au marcat: Max Kruse (52 — penalty), Patrick Herrmann (83).

Bayern München — Eintracht Braunschweig (II) 2-0
Au marcat: David Alaba (45 1), Fabian Goetze (57).

Marţi
VfR Aalen (II) — Hoffenheim 0-2
Au marcat: Eugen Polanski (15), Kevin Volland (55).

Bayer Leverkusen — Kaiserslautern (II) 2-0, după prelungiri
Au marcat: Hakan Calhanoglu (101), Stefan Kiessling (112).

Freiburg — FC Koln 2-1
Au marcat: Anthony Ujah (16, autogol), Vladimir Darida (17), respectiv Deyverson (89).

Dynamo Dresda (III) — Borussia Dortmund 0-2
A marcat: Ciro Immobile (49, 89).

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc duminică.