Culmea protestului. Poliţişti amendaţi de jandarmi. Oamenilor în uniformă li s-a deschis şi dosar
alte articole

Organizatorii protestului poliţiştilor ce a avut loc joi, chiar de ziua Poliţiei Române, în Piaţa Victoriei din Capitală şi în faţa MAI, s-au ales cu amenzi însumând circa 6000 de lei. Amenzile au fost aplicate de jandarmii bucureşteni care, în plus, au întocmit actele necesare continuării cercetărilor pentru infracţiunea de "efectuare fără drept a operaţiunilor cu articole pirotehnice."
"Pentru adunarea publică din Piaţa Victoriei, ca urmare a încălcării cadrului legal în vigoare, prin nerespectarea numărului maxim de 100 de participanţi şi prin organizarea marşului de la Piaţa Victoriei către Ministerul Afacerilor Interne şi retur, organizatorilor le-au fost aplicate două sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 6.000 de lei", a informat Biroul de presă al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti într-un comunicat citat de Agerpres.
Reamintim că sute de sindicalişti din poliţie au protestat, joi, în faţa Ministerului de Interne şi în Piaţa Victoriei, chiar de Ziua Poliţiei. În timpul protestului din faţa MAI, aceştia au aprins şi fumigene colorate, deşi utilizarea lor nu este permisă în spaţiile publice.