CSU Asesoft Ploieşti a încheiat participarea în Eurocup cu o victorie

(Leon Halip / Getty Images)
12.02.2015

CSU Asesoft Ploieşti a învins echipa franceză SLUC Nancy cu scorul de 88-81 (23-22, 20-21, 21-21, 24-17), miercuri seara, în Sala Olimpia, în ultimul său meci din Grupa N a competiţiei masculine de baschet Eurocup, în faza Last 32.

Campioana României, care a ajuns în premieră în faza a doua a competiţiei, a avut un finiş de excepţie în meciul cu Nancy, care a fost echilibrat în cea mai mare parte a sa.

În primul sfert, CSU a fost condusă cu şase puncte, 18-12 (min. 7), dar a încheiat cu un punct avans, 23-22. Ploieştenii au avut un avantaj maxim de cinci puncte în sfertul al doilea, 37-32 (16), dar la jumătatea întâlnirii scorul era egal, 43-43.

Oaspeţii au început mai bine partea a doua a meciului, s-au desprins la 48-43 (22), dar nu au rezistat şi echipa antrenată de Vladimir Arnautovic a trecut la cârmă, cu 56-52 (26). Înaintea ultimului sfert, cele două echipe erau în continuare la egalitate, 64-64.

CSU s-a desprins la 69-64 (32), francezii au întors scorul, 71-74 (35), iar cu 3 minute şi 24 de secunde înainte de final echipa din Hexagon conducea cu 79-76, dar prahovenii au avut o prestaţie excelentă şi s-au impus cu 88-81.

La CSU au jucat Cătălin Burlacu 7 puncte, 4 recuperări, Christopher Cooper 5 p, 3 rec, Jonte Flowers 3 p, 3 rec, 2 pase decisive, Jarvis Hayes 19 p, 5 rec, 5 pd, Drăgan Labovic 11 p, 3 rec, 1 pd, Alhaji Mohammed 21 p, 3 rec, 1 pd, Michalis Pelekanos 4 p, 4 rec, 1 pd, Stefan Pot 2 rec, 1 pd, Marius Runkauskas 18 p, 1 rec, 8 pd.

Pentru Nancy au evoluat Valentin Bigote, Lenny Charles-Catherine 2 p, Keydren Clark 13 p, 3 rec, 3 pd, Vaughn Duggins 15 p, 4 rec, 4 pd, Serghei Gladîr 15 p, 2 rec, 2 pd, Ryan Reid 11 p, 11 rec, 1 pd, Benjamin Sene 5 p, 1 rec, 3 pd, Karim Souchu 7 p, 1 rec, 1 pd, Alexis Thomas 3 rec, 1 pd, Maxime Zianveni 13 p, 12 rec, 6 pd.

Cu două victorii în grupă, 92-87 în deplasare cu Valencia Basket, deţinătoarea trofeului, şi 88-81 cu Nancy, CSU Asesoft Ploieşti încheie o participare excelentă în Eurocup, cu clasarea pe locul al treilea în Grupa N, cu 8 puncte, devansată de Lokomotiv Kuban Krasnodar şi Valencia Basket, dar înaintea formaţiei SLUC Nancy, 7 puncte.