CM 2018. Croaţia, calificare cu emoţii în sferturile de finală (video)

"Subasic a apărat trei penalty-uri la loviturile de departajare, ceea ce nu este un lucru pe care îl vezi în fiecare zi. El a fost eroul nostru în această seara (duminică, n. red.). El ne-a ajutat atunci când aveam nevoie de el şi îl felicit pentru asta..", - selecţionerul Croaţiei, Zlatko Dalic.
Croaţia a învins formaţia Danemarcei cu   scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), duminică, în optimile CM 2018.
Croaţia a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1), duminică, în optimile CM 2018. (Getty Images)

Meci foarte frumos, captivant, joc de înaltă clasă arătat de selecţionatele Croaţiei şi Danemarcei, duminică seara, în lupta pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Partida desfăşurată la Nijnîi Novgorod, i-a adus jucătorilor lui Zlatko Dalic calificarea în sferturile competiţiei, victoria fiind decisă după loviturile de departajare - scor 3-2, eroul serii fiind de departe portarul Danijel Subasic care a reuşit să apere trei penalty-uri, după ce la finalul prelungirilor tabela de marcaj arăta 1-1 (1-1, 1-1).

Ambele echipe au avut un început de joc excelent, care preconiza dealtfel marea luptă ce avea să se desfăşoare în faţa celor 40.850 de spectatori prezenţi în tribune.

La nici un minut de la fluierul de start al arbitrului, Danemarca a intrat în avantaj prin Mathias Jorgensen, care a profitat de o nesincronizare a apărării croate în propriul careu, a şutat spre poartă, Danijel Subasic respingând balonul în propria-i poartă. Dar nu pentru mult timp, pentru că Croaţia a egalat rapid, în min. 4, prin Mario Mandzukic, care a tras puternic din 6 metri o minge care îl lovise pe Andreas Christensen.

Partida s-a liniştit apoi în privinţa golurilor, pentru că ocaziile de poartă de o parte şi de cealaltă a terenului nu au încetat deloc.

De menţionat că soarta partidei putea să se decidă în prelungiri, dacă portarul selecţionatei Danemarcei, Kasper Schmeichel - în urma unui fault din spate asupra lui Ante Rebic de către Mathias Jorgensen, nu ar fi apărat penalty-ul executat de căpitanul Luka Modric (min. 114).

"Subasic a apărat trei penalty-uri la loviturile de departajare, ceea ce nu este un lucru pe care îl vezi în fiecare zi. El a fost eroul nostru în această seara (duminică, n. red.). El ne-a ajutat atunci când aveam nevoie de el şi îl felicit pentru asta. Am fost puternici mental, am controlat meciul iar în final al câştigat. Acesta este premiul pentru munca grea pe care am depus-o, iar încrederea mea în jucători este şi mai mare după un meci precum cel din această seară", a declarat Zlatko Dalic după fluierul arbitrului.

Selecţionerul Danemarcei, Aage Hareide, a comentat şi el evoluţia elevilor săi.

"Kasper a făcut tot ceea ce a putut pentru a ne asigura că vom câştiga meciul, atât în prelungiri cât şi la loviturile de departajare. Însă cei mai buni trei executanţi de penalty-uri din echipa noastră au ratat cu toţii. Îmi pare rău pentru Kasper şi pentru întreaga echipă. Cred că au jucat bine, însă asta se poate întâmpla loviturile de la 11 m, iar aceasta este cruzimea fotbalului. Croaţia este cea mai bună echipă din Europa la jocul pe contraatac. Era important să avem controlul jocului şi cred că am reuşit asta în repriza secundă", a spus Hareide.

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 81) - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic (8. Mateo Kovacic, 71) - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 97) - 17. Mario Mandzukic (19. Milan Badelj, 108). Selecţioner: Zlatko Dalic.

Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Ţin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 14. Henrik Dalsgaard, 4. Simon Kjaer (căpitan), 13. Mathias Jorgensen, 5. Jonas Knudsen - 6. Andreas Christensen (19. Lasse Schoene, 46), 8. Thomas Delaney (2. Michael Krohn-Dehli, 98), 10. Christian Eriksen - 20. Yussuf Yurary Poulsen, 21. Andreas Cornelius (9. Nicolai Jorgensen, 66), 11. Martin Braithwaite (23. Pione Sisto, 106). Selecţioner: Aage Hareide.

Rezerve neutilizate: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow - 3. Jannik Vestergaard, 17. Jens Stryger Larsen, 18. Lukas Lerager, 7. William Kvist, 15. Viktor Fischer, 12. Kasper Dolberg.

Au executat loviturile de departajare în ordine: Christian Eriksen 0-0 (ratare - apără Danijel Subasic), Milan Badelj 0-0 (ratare - apără Kasper Schmeichel), Simon Kjaer 0-1 (gol), Andrej Kramaric 1-1 (gol), Michael Krohn-Dehli 1-2 (gol), Luka Modric 2-2 (gol), Lasse Schoene 2-2 (ratare - apără Danijel Subasic), Josip Pivaric 2-2 (ratare - apără Kasper Schmeichel), Nicolai Jorgensen 2-2 (ratare - apără Danijel Subasic), Ivan Rakitic 2-3 (gol).

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Enrique Caceres (Paraguay); arbitru asistent de rezervă: Eduardo Cardozo (Paraguay)

Arbitru video: Mauro Vigliano (Argetina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia), Daniele Orsato (Italia)
Cartonaşe galbene: Mathias Jorgensen (115).