CFF Olimpia Cluj este noua campioană a României la fotbal feminin

(photos.com)
07.06.2011

CFF Olimpia Cluj a câştigat titlul de campioană a României la fotbal feminin, ediţia 2011, chiar în anul constituirii.

După cum informează site-ul oficial Federaţiei Române de Fotbal, citat de Agerpres, în penultima etapa, a 25-a, a campionatului naţional de fotbal feminin, CFF Olimpia Cluj a învins ocupanta locului al doilea în clasament, FC Municipal Tg. Mureş, cu scorul de 7-1, prin golurile marcate de Cosmina Duşa (4), Alexandra Lunca, Raluca Sârghe şi Ştefania Vătafu.

Cu această victorie, CFF Olimpia Cluj este virtual campioană a României, ediţia 2011, pentru că în ultima etapă - deşi nu vor juca - clujencele vor mai câştiga trei puncte (meci ce va fi adjudecat cu 3-0 în faţa echipei FC "Nicolae Dobrin", retrasa din competiţie în retur) şi vor totaliza la final 72 de puncte.

Echipa înfiinţată la începutul campionatului, CFF Olimpia Cluj este şi deţinătoarea Cupei României în acest sezon, după ce în finala din 25 mai a învins cu 2-0 tot pe FC Municipal Tg. Mureş.

Antrenorul Olimpiei, Iulian Szekely a avut la dispoziţie în acest sezon un lot format din următoarele jucătoare: Lavinia Boandă - portar; Mara Bâtea, Ioana Bortan, Andreea Corduneanu, Loredana Cosma, Laura Desmerean, Cosmina Duşa, Maria Ficzay, Adina Giurgiu, Daniela Gurz, Rodica Gurz, Alexandra Lunca, Oana Pocol, Raluca Sârghe, Ştefania Vătafu şi Andreea Voicu.

Cosmina Duşa a câştigat şi titlul de golgheter al campionatului, având 103 goluri înscrise.