Cezar Creţu câştigă punctul decisiv pentru România în confruntarea cu China în Cupa Davis

Cezar Creţu (Facebook)
Veronica Petrică
14.09.2024

Echipa României a învins reprezentativa Chinei cu scorul de 3-2, sâmbătă, partida contând pentru menţinerea în Grupa Mondială II a Cupei Davis. Punctul victoriei a fost obţinut de tenismanul Cezar Creţu, care s-a impus dramatic în faţa lui Rigele Te, în Sala Polivalentă din Craiova.

Cezar Creţu (23 ani, 292 ATP) l-a învins pe Rigele Te (26 ani, 636 ATP), cu scorul 3-6, 6-3, 6-3, după două ore şi 38 de minute de joc.
După ce a pierdut primul set cu 3-6, Cezar a reuşit să-l domine în celelalte două seturi, obinând victoria mult dorită.

Performanţa lui Creţu este cu atât mai preţioasă cu cât sâmbătă România pierduse cele două partide disputate sâmbătă, fiind egalată de China la scorul general.

îSâmbătă, în partida de dublu, Victor Cornea (80 ATP)/Bogdan Pavel (272 ATP) au fost învinşi de perechea Fajing Sun (289 ATP)/Rigele Te (&42 ATP), scor 6-4, 6-4, iar Gabi Adrian Boitan a cedat în faţa lui Yunchaokete Bu cu 6-3, 7-6 (7/3).

Vineri, în primul meci de simplu, Cezar Creţu l-a învins pe Yunchaokete Bu (113 ATP) cu 3-6, 6-4, 7-6 (7/4), iar Gabi Adrian Boitan (364 ATP) l-a întrecut pe Yi Zhou (527 ATP) cu 7-6 (7/4), 6-2. Iniţial, Filip Cristian Jianu (234 ATP) ar fi trebuit să joace în locul lui Boitan.

Aceasta a fost prima confruntare dintre echipele României şi Chinei în Cupa Davis.