Cazul de omor din Timiş comis de doi minori. Danileţ: Cu ce drept stabileşte Parlamentul dacă un om are sau nu discernământ?

Cristi Danileţ (Captură video)
Liliana Alexe
23.01.2026
Cristi Danileţ (Captură video)
Liliana Alexe
23.01.2026

Fostul Judecător Cristi Danileţ a reacţionat, vineri, pe Facebook, în urma apariţiei în mediul online a unei petiţii intitulate „Adoptarea Legii Mario”, prin care se cere modificarea Codului penal în cazul infracţiunilor grave comise de minori. „Cu ce drept stabileşte Parlamentul dacă un om are sau nu discernământ?”, se întreabă retoric fostul magistrat.

„În cazul crimei din Timiş: copilul care are 13 ani nu poate avea dosar penal. El ar trebui izolat de societate de către DGASPC”, susţine Cristi Danileţ.

Fostul judecător arată că, potrivit Codului Penal de la noi, dacă nu ai împlinit 14 ani, se consideră din start că nu ai discernământ pentru a răspunde pentru fapte grave precum tâlhărie, viol, omor - adică tu nu ai capacitatea psihică de a realiza ce faptă ai făcut şi care sunt urmările ei. Dar, imediat ce ai împlinit 14 ani, exact în ziua aia, răspunzi penal şi poţi merge la centrul de detenţie pentru infractorii minori dacă eşti condamnat şi medicul psihiatru stabileşte că ai discernământ.

În legătură cu acest subiect, Cristi Danileţ a menţionat că vârsta minimă este în SUA între 7-10 ani, în Anglia şi Elveţia e de 10 ani, în Olanda şi Canada de 12 ani, în Franţa de 13 ani.

„Eu zic că e greşit ca Parlamentul să decidă. Există zone de non-Drept - în domeniul psihologiei, religiei sau relaţiilor intime statul nu are voie să legifereze. Este ilogic ca Parlamentul să stabilească că un copil de 13 ani care e perfect conştient de crima comisă să nu răspundă totuşi, prezumând că nu are discernământ, atât timp cât psihiatrul poate spune contrariul”, a afirmat Danileţ.

Cu alte cuvinte, echitabil ar fi ca un minor să răspundă penal pentru faptele sale grave dacă psihiatrul, nu Parlamentul, stabileşte că are discernământ.

„PS. Orice modificare de acum încolo de scădere a vârstei răspunderii nu va produce incidenţă în cazul de la Timiş. Se ia în considerare vârsta la data comiterii crimei şi legea mai favorabilă”, a scris fostul judecător pe Facebook.

Reamintim că după omorul comis în Timiş de doi adolescenţi în vârstă de 15 ani la care a asistat un copil de 13 ani, în spaţiul online a apărut o petiţie intitulată „Adoptarea Legii Mario”, prin care se cere modificarea Codului penal în cazul infracţiunilor grave comise de minori. Modificările propuse se referă la infracţiuni precum omorul şi sunt următoarele:

- Răspundere penală să fie de la vârsta de 10 ani;

- Minoritatea să nu mai constitue cauză automată de exonerare de la răspunderea penală;

- Minoritatea să nu mai fie circumstanţă atenuantă obligatorie.

Vă invităm să redirecționați către Epoch Times România cei 3,5% din impozitul pe venit (care altfel se duc la stat), online, fără drumuri la ANAF - apăsând butonul de mai jos.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor