Cancelarul Friedrich Merz: Putin este "poate cel mai rău criminal de război al timpului nostru"

Preşedintele rus Vladimir Putin este „poate cel mai rău criminal de război al timpului nostru”, a declarat cancelarul german Friedrich Merz într-un interviu difuzat marţi seara.
„Este un criminal de război”, a spus Merz pentru postul de televiziune Sat.1, referindu-se la liderul rus.
„Trebuie pur şi simplu să fim clari cu privire la modul în care tratăm criminalii de război. Nu există loc pentru indulgenţă”, a adăugat el.
Merz a adus critici severe Rusiei de la preluarea mandatului, în luna mai, acuzând Moscova de „cele mai grave crime de război” şi de „teroare împotriva populaţiei civile”.
Descrierea preşedintelui rus drept criminal de război, însă, este una nouă.
Comentariile lui Merz au venit după ce a fost întrebat ce nume i-ar da lui Putin, în condiţiile în care preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, l-a descris pe liderul de la Kremlin drept un „prădător” în timpul unei vizite în Polonia.
Context
Declaraţiile dure ale lui Merz la adresa liderului rus vin în contextul în care, duminică, avionul care o avea la bord pe şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost afectat de interferenţe GPS, Rusia fiind suspectată că s-ar afla în spatele atacului.
„Putem confirma că a existat un bruiaj GPS, dar avionul a aterizat în siguranţă”, a declarat Arianna Podesta, adjuncta purtătorului de cuvânt al Comisiei.
Von der Leyen se afla într-un turneu în care vizita „statele de pe linia frontului” — Letonia, Finlanda, Estonia, Polonia, Lituania, Bulgaria şi România — într-un efort de a sublinia angajamentul Uniunii Europene de a-şi consolida capacităţile de apărare şi securitate.
Ea a ajuns duminică în Bulgaria, unde a vizitat un producător de armament din Şopot, însoţită de premierul Rosen Zhelyazkov.
Avionul, închiriat de Comisia Europeană pentru acest turneu, nu a putut folosi mijloacele electronice de navigaţie din cauza interferenţelor în timp ce se apropia de aeroportul din Plovdiv, al doilea oraş ca mărime al Bulgariei.
„Pentru a asigura siguranţa zborului, Serviciile de Trafic Aerian au propus imediat o abordare alternativă de aterizare folosind mijloace de navigaţie terestre (Sistem de Aterizare Instrumentală). Mijloacele de navigaţie terestre utilizate în Bulgaria sunt independente de sistemele GPS şi permit aterizări sigure şi fiabile”, a transmis guvernul bulgar într-un comunicat de presă.
„Precizăm, de asemenea, că nu a fost necesară devierea zborului”, se adaugă în comunicat.