Auto - F1: Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Statelor Unite, la Austin

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes).
Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes). (Paul Gilham / Getty Images)

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al SUA, duminică, pe Circuitul Americilor de la Austin (Texas), cu timpul de 1 h 40 min 04 sec 785/1000.

Hamilton a reuşit a cincea sa victorie consecutivă din cele zece obţinute în acest sezon şi are acum 24 puncte avans în clasamentului general al piloţilor faţă de coechipierul său german Nico Rosberg, plecat din pole position la Austin, dar sosit al doilea.

Pentru Hamilton, campion mondial în 2008, cu mclaren, a fost a 32-a victorie din carieră şi a devenit pilotul britanic cu cele mai multe victorii în Formula 1, depăşindu-i pe compatriotul său Nigel Mansell.

Podiumul în Texas a fost completat de australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), care ocupă poziţia a treia şi în ierarhia generală.

Au mai rămas de desfăşurat două curse din acest sezon, ultima etapă, din 23 noiembrie, la Abu Dhabi, aducându-i învingătorului 50 de puncte (dublu faţă de normal).

Cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel (Red Bull), câştigător anul trecut pe Circuitul Americilor, a plecat de pe ultima poziţie a grilei de start şi a terminat pe locul al şaptelea, germanul având o cască superbă, în culorile Căpitanului America, erou de benzi desenate.