Atletism: Shami Dawit a doborât recordul maratonului de la Hamburg

Alergătorul etiopian, Shami Dawit. (Joern Pollex / Bongarts / Getty Images)
29.04.2012

Alergătorul etiopian Shami Dawit (19 ani) a stabilit duminică un nou record al maratonului disputat la Hamburg, fiind cronometrat pe clasica distanţă de 42,195 km cu timpul de 2 h 5 min 58 sec.

Timpul său este cu aproape un minut mai bun decât vechiul record, care aparţinea, din anul 2006, atletului spaniol Julio Rey.

Shami Dawit s-a impus categoric în această cursă, sosind singur la linia de sosire. Pe locul doi s-a situat compatriotul său Dadi Yami, cronometrat în 2 h 7 min 01 sec. Pe locul trei s-a clasat alergătorul Augustine Ronoh (Kenya), în 2 h 7 min 23 sec.

La feminin, podiumul a fost următorul: a câştigat Rael Kiyara ( Kenya) cu timpul 2 h 23 min 47 sec, a doua a fost Netsanet Abeyo (Etiopia) - 2 h 24 min 12 sec şi pe trei a sosit Etalemahu Kidane (Etiopia) - 2 h 25 min 49 sec.