Alianţă ad-hoc PSD-AUR în Parlament pentru pedepsirea lui Bolojan? Primarul din Oradea: "Este o execuţie politică făcută cu sânge rece"

Primarul municipiului Oradea, Florin Birta, acuză că PSD şi AUR şi-au dat mâna pentru a-i da o lovitură lui Ilie Bolojan, blocând finanţarea pentru stadionul din Oradea.
Potrivit edilului, cele două partide şi-au dat mâna pentru a bloca finanţarea stadionului ca să-şi regleze conturile.
Redăm postarea lui Birta:
Stadionul din Oradea blocat de PSD şi AUR
Ce s-a întâmplat astăzi în Parlament nu mai ţine de politică. Ţine de cinism.
În cadrul comisiilor reunite de buget-finanţe, din parlament, în timpul dezbaterii bugetului, AUR a depus, chiar în şedinţă, un amendament prin care a eliminat creditele de angajament pentru stadionul din Oradea. PSD a votat fără ezitare alături de ei.
Pe scurt: fără aceste credite de angajament, nu se poate semna contractul după finalizarea licitaţiei. Adică au blocat intenţionat construcţia stadionului. Punct.
Nu e o “decizie tehnică”. Nu e o „optimizare bugetară”. Este o execuţie politică făcută cu sânge rece. Din orgoliu, din ranchiună, din dorinţa de a-i mai da o lovitură lui Ilie Bolojan, cel care încearcă din răsputeri să salveze România de la dezastrul lăsat de guvernele anterioare.
Au făcut acest lucru intenţionat, chiar dacă asta înseamnă să loveşti nu doar Oradea, ci întreg judeţul Bihor. De ce spun asta? Pentru că există şi alte stadioane în situaţii similare: Bistriţa-Năsăud, Timiş, Braşov, însă doar stadionul din Oradea a fost lăsat fără finanţare.
Oradea nu e câmp de bătălie pentru frustrările lor. Oradea e un oraş care vrea să se dezvolte.
Să blochezi o investiţie majoră şi necesară pentru Oradea şi judeţul Bihor, doar ca să-ţi reglezi conturi politice nu e doar josnic. Este revoltător şi iresponsabil.
PSD şi AUR au votat cot la cot împotriva oraşului şi judeţului nostru. Iar pentru asta, sunt convins că orădenii şi bihorenii nu îi vor uita.
Voturi pentru finanţarea stadionului: PNL – 10, USR – 7, UDMR – 2, Minorităţi – 2. Total: 21
Voturi împotriva finanţării stadionului: PSD – 16, AUR – 8, POT – 1, PACE – 1. Total: 26.