Africa de Sud apără exerciţiile navale cu Iranul şi Rusia ca fiind "esenţiale"

Sâmbătă, Africa de Sud a început exerciţii navale cu Rusia, Iranul şi China, descriind manevrele de pe coasta sa nu doar ca o demonstraţie de forţă, ci ca un răspuns vital la tensiunile maritime crescânde.
Exerciţiile „Will for Peace 2026”, care durează o săptămână, au loc la doar câteva zile după ce Statele Unite au confiscat un petrolier sub pavilion rus în Atlanticul de Nord, afirmând că acesta transporta ţiţei destinat Venezuelei, Rusiei şi Iranului, încălcând sancţiunile occidentale.
Capturarea a urmat unui raid american care l-a răpit pe preşedintele ilegitim Nicolas Maduro.
Exerciţiile – conduse de China – au fost mai mult decât un exerciţiu militar şi o declaraţie de intenţie în cadrul grupului BRICS al naţiunilor emergente, a declarat căpitanul Nndwakhulu Thomas Thamaha, comandantul forţei operative comune a Africii de Sud, la ceremonia de deschidere.
„Este o demonstraţie a hotărârii noastre colective de a lucra împreună”, a spus el.
BRICS, format iniţial din Brazilia, Rusia, India, China şi Africa de Sud, s-a extins pentru a include Egiptul, Etiopia, Iranul, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite şi, mai recent, Indonezia.
China şi Iranul au desfăşurat nave de război distrugătoare, în timp ce Rusia şi Emiratele Arabe Unite au trimis nave corvetă. Gazda, Africa de Sud, a trimis o fregată.
Indonezia, Etiopia şi Brazilia s-au alăturat în calitate de observatori.
„Într-un mediu maritim din ce în ce mai complex, o astfel de cooperare nu este o opţiune, ci este esenţială”, a spus Thamaha.
Exerciţiile aveau scopul de a „asigura siguranţa rutelor maritime şi a activităţilor economice maritime”, a spus el.
Cunoscute anterior sub numele de Exerciţiul Mosi, exerciţiile erau iniţial programate pentru luna noiembrie a anului trecut, dar au fost amânate din cauza unei coliziuni cu summitul G20 de la Johannesburg, boicotat de Statele Unite.
Washingtonul a acuzat Africa de Sud şi blocul BRICS de politici „anti-americane” şi a avertizat membrii că ar putea fi supuşi unei taxe suplimentare de 10% pe lângă taxele existente deja aplicate la nivel mondial.
Africa de Sud a atras, de asemenea, critici din partea SUA pentru legăturile sale strânse cu Rusia şi pentru o serie de alte politici, inclusiv decizia sa de a intenta un proces pentru genocid împotriva aliatului Washingtonului, Israel, la Curtea Internaţională de Justiţie, în legătură cu războiul din Gaza.
Africa de Sud a atras critici pentru găzduirea exerciţiilor navale cu Rusia şi China în 2023, care au coincis cu prima aniversare a invaziei Moscovei în Ucraina.
Cele trei naţiuni au desfăşurat pentru prima dată exerciţii navale comune în 2019.