Serie A. Inter Milano, învingătoare în partida cu Torino, urcă pe locul secund în clasament

Milanezii au fost extraordinari în partida de luni seara disputată pe teren propriu, în etapa cu numărul 32 al campionatului de fotbal al Italiei, obţinând victoria chiar dacă oaspeţii au condus la pauză cu 1-0.
Inter Milano - Torino FC  3-1,  în ultimul meci al etapei a 32-a a campionatului de   fotbal al Italiei.
Inter Milano - Torino FC  3-1,  în ultimul meci al etapei a 32-a a campionatului de fotbal al Italiei. (Inter/facebook)
Marius Drăgoi
14.07.2020

Echipa Inter Milano s-a impus cu scorul de 3-1, luni seara, pe stadionul Giuseppe Meazza, acolo unde a primit replica formaţiei Torino FC, în ultimul meci al etapei a 32-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Oaspeţii au avut un început de meci perfect, cu mult curaj reuşind să puncteze destul de repede prin Andrea Belotti (minutul 17), un rezultat de care au ţinut până în minutul 49 al reprizei secunde, când I Nerazzurri au restabilit egalitatea de pe tabela de marcaj prin Ashley Young.

Acel minut a fost dezlănţuitor pentru elevii lui Antonio Conte, care au reuşit apoi în decurs de 12 minute să puncteze încă de două ori. Prima dată prin Deigo Godin (51), apoi prin Lautaro Martínez (61).

În urma acestui succes, Inter Milano a urcat pe poziţia a doua în clasament, făcând rocadă cu echipa fundaşului român Ştefan Radu, Lazio Roma, cu care se află însă la egalitate de puncte, milanezii având un golaveraj superior.

Celelalte meciuri din Serie A, disputate sâmbătă şi duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Lazio Roma - Sassuolo 1-2
Au marcat: Alberto (33), respectiv Raspadori (52), Căputo (90 1).
Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 83, în timp ce Vlad Chiricheş a fost doar rezervă la Sassuolo.

Brescia - AS Roma 0-3
Au marcat: Fazio (49), N. Kalinic (62), Zaniolo (74).

Juventus Torino - Atalanta Bergamo 2-2
Au marcat: Cristiano Ronaldo (55 - penalty, 90 - s.p.), respectiv Zapata (16), Malinovski (80).

Genoa - SPAL Ferrara 2-0
Au marcat: Pandev (24), Schone (54).

Udinese - Sampdoria Genova 1-3
Au marcat: Lasagna (37), respectiv Quagliarella (45 1), Bonazzoli (84), Gabbiadini (90 4).

Cagliari - Lecce 0-0
Portarul Răzvan Săva a fost rezervă la Lecce.

Parma - Bologna 2-2
Au marcat: Kurtic (90 3), Inglese (90 5), respectiv Larangeira (3), Soriano (16).

Fiorentina - Hellas Verona 1-1
Au marcat: Cutrone (90 6), respectiv Faraoni (18).

SSC Napoli - AC Milan 2-2
Au marcat: Di Lorenzo (34), Mertens (60), respectiv Hernandez (20), Kessie (73 - penalty).