Irina Begu accede în finală, Ana Bogdan părăseşte turneul de la Florianopolis

Irina Begu s-a calificat în finala turneului din Brazilia după ce a învins-o pe Monica Puig în două seturi, cu scorul de 6-3, 6-3.
Tenismana română Irina Camelia Begu. (WTA Brasil Tennis Cup/facebook)
Flori Mladin
05.08.2016

Irina Begu (25 ani, 31 WTA), a doua favorită a turneului, s-a impus în faţa unei adversare de 22 de ani, Monica Puig (37 WTA, Porto Rico) cu scorul de 6-3, 6-3 la turneul WTA Internatioanal “Brasil Tennis Cup”, dotat cu premii în valoare de 226.750 USD. Partida a durat într-o oră şi 23 de minute

Irina a avut 9 aşi în acest meci, iar Puig a comis 7 duble greşeli.

Românca şi-a asigurat un cec de 21.400 dolari şi 180 de puncte WTA.

În finală Begu o va înfrunta pe unguroaica Timea Babos.

Irina Begu are două titluri WTA în carieră: în 2012 la Taşkent şi în 2005 la Seul. A mai jucat trei finale: în 2011 la Marbella şi Budapesta şi în 2014 la Moscova.

Anul acesta, cea mai bună performanţă a Irinei era o semifinală la Roma.

Ana Bogdan (127 WTA) a fost învinsă de Timea Babos (Ungaria, 44) cu scorul 7-6(8), 6-3 în prima semifinală a turneului. Partida a durat 1 oră şi 57 de minute.

Primul set a fost terifiant: după ce Babos a condus cu 5-2, Ana a revenit la 6-5, scor la care a avut 3 mingi de set consecutive (40-0). Apoi, în tie-break, Ana a mai avut încă 4 mingi de set, iar Babos a frutificat prima minge de set pe care a avut-o.

În al doilea set, s-a mers cap la cap până la 3-3, când experienţa mai mare a lui Babos în circuitul WTA şi-a spus din nou cuvântul.

Este posibil ca Ana să urce pe locul 113 în circuitul WTA de săptămâna viitoare.