Fotbal: Steaua Bucureşti - Astra Giurgiu 0-0, în etapa a 9-a a Ligii I

(JOHN THYS / AFP / Getty Images)
Epoch Times România
29.09.2014

Steaua Bucureşti şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, duminică seara, pe stadionul ''Steaua'', într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Astra a fost mai periculoasă în prima repriză, când şi-a creat mai multe ocazii la poarta lui Arlauskis, dar Budescu (1, 12, 29), Seto (10), Pliatsikas (32) sau De Amorim (43). Campioana şi-a creat situaţii mari de gol după pauză, având bare prin Chipciu (48) şi Breeveld (65). Keşeru (59) a irosit şi el o oportunitate, dar şi Gabriel Enache (75) a trecut pe lângă gol.

În 21 de partide directe în Liga 1, Steaua are 10 victorii, Astra 6, iar 5 partide s-au încheiat nedecis.

Steaua Bucureşti — Astra Giurgiu 0-0, stadion "Steaua" — Bucureşti
Bucureşti, stadion ''Steaua''
Liga I de fotbal — etapa a 9-a

Au evoluat echipele:
Steaua: Giedrius Arlauskis — Paul Papp, Lukasz Szukala, Fernando Varela, Alin Toşca (Iasmin Latovlevici, 69) — Andrei Prepeliţă, Nicandro Breeveld (Gabriel Iancu, 71) — Lucian Sânmărtean, Raul Rusescu (Nicolae Stanciu, 35), Alex Chipciu — Claudiu Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Astra: Silviu Lung jr — Vasilios Pliatsikas, Syam Ben Youssef, Cristian Oros, Junior Morais — Takayuki Seto, Vincent Laban — Gabriel Enache (Seidu Yahaya, 90 1), Constantin Budescu (Marian Cristescu, 87), William De Amorim — Sadat Bukari (Laurenţiu Rus, 90). Antrenor: Daniel Isailă.

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Florin Miron (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Ion Craiu (Bucureşti) — LPF
Cartonaşe galbene: Ben Youssef (57), Chipciu (67), Iancu (76), Laban (80).