Fotbal. Olanda - Franţa 0-1, în preliminariile Campionatului Mondial 2018

Naţionala Franţei a obţinut victoria în confruntarea cu 'Portocala Mecanică', luni seara, pe Amsterdam Arena, şi este lider la egalitate cu Suedia în clasamentul Grupei A.
Fotbalistul Paul Pogba, marcatorul unicului gol al partidei Olanda - Franţa (0-1), din preliminariile CM 2018. (European Qualifiers/twitter)
Marius Drăgoi
11.10.2016

Reprezentativa 'Cocoşului Galic' a ieşit învingătoare din derby-ul grupei A cu Olanda, din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018, unicul gol al întâlnirii desfăşurate pe Amsterdam Arena fiind reuşit în prima repriză de Paul Pogba (min.30), care l-a păcălit pe goalkeeper-ul olandez printr-un şut de la distanţă.

Trebuie menţionat că gazdele au reclamat un henţ în careu cu 5 minute înainte de pauză, la intervenţia lui Koscielny, după şutul lui Janssen, care a atins braţul fundaşului, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Franţa a devenit astfel liderul grupei A, la egalitate cu Suedia care s-a impus şi ea în faţa echipei similare a Bulgariei cu scorul de 3-0.

În altă partidă, campioana europeană Portugalia a înscris de şase ori în poarta celor din Insulele Feroe, fiind la a doua victorie consecutivă cu 6-0, după cea cu Andorra. André Silva s-a evidenţiat printr-un hat-trick.

Republica Moldova s-a înclinat cu 1-3 în faţa Irlandei, au marcat Igor Bugaiov (45+1), respectiv Shane Long (min.2), James Mcclean (69 şi 76).

Belgia a câştigat şi ea la scor uriaş, 6-0 cu Gibraltar, atacantul belgian Christian Benteke marcând cel mai rapid gol într-un meci oficial internaţional, el deschizând scorul pentru selecţionata ''diavolilor roşii'', la Faro (Portugalia), după numai 8,1 secunde de joc, potrivit site-ului UEFA.

Alte rezultate înregistrate în sesiunea de toamnă a preliminariilor:

Duminică 9 octombrie

Grupa D
Republica Moldova — Irlanda 1-3
Au marcat: Igor Bugaiov 45 1, respectiv Shane Long 2, James mcclean 69, 76.

Ţara Galilor — Georgia 1-1
Au marcat: Gareth Bale 10, respectiv Tornike Okriaşvili 57.

Serbia — Austria 3-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 6, 23, Dusan Tadic 74, respectiv Marcel Sabitzer 15, Marc Janko 63.

Grupa G
Albania — Spania 0-2
Au marcat: Diego Costa 55, Nolito 63.

Macedonia — Italia 2-3
Au marcat: Ilja Nestorovski 57, Ferhan Hasani 59, respectiv Andrea Belotti 24, Ciro Immobile 75, 90 2.

Israel — Liechtenstein 2-1
Au marcat: Tomer Hemed 4, 16, respectiv Maximilian Goeppel 49.

Grupa I
Finlanda — Croaţia 0-1
A marcat: Mario Mandzukic 18.

Ucraina — Kosovo 3-0
Au marcat: Artem Kraveţ 31, Andrei Iarmolenko 81, Ruslan Rotan 87.

Islanda — Turcia 2-0
Au marcat: Omer Toprak 42 (autogol), Alfred Finnbogason 44.

Luni 10 octombrie

Grupa A
Belarus — Luxemburg 1-1
Au marcat: Pavel Saviţki 80, respectiv Aurelien Joachim 85.
Cartonaş roşu: Dirk Carlson (Luxemburg) 44.

Olanda — Franţa 0-1
A marcat: Paul Pogba 30.

Suedia — Bulgaria 3-0
Au marcat: Ola Toivonen 39, Oscar Hiljemark 45, Victor Lindeloef 58.

Grupa B
Andorra — Elveţia 1-2
Au marcat: Alex Martínez 90 1, respectiv Fabian Schaer 19 — penalty, Admir Mehmedi 77.

Insulele Feroe — Portugalia 0-6
Au marcat: André Silva 12, 22, 37, Cristiano Ronaldo 65, Joao Moutinho 90 1, Joao Cancelo 90 3.

Letonia — Ungaria 0-2
Au marcat: Adam Gyurcso 10, Adam Szalai 77.

Grupa H
Bosnia — Cipru 2-0
A marcat: Edin Dzeko 70, 80.

Estonia — Grecia 0-2
Au marcat: Vassilis Torosidis 1, Kostas Stafylidis 61.

Gibraltar — Belgia 0-6
Au marcat: Christian Benteke 1, 43, 55, Axel Witsel 19, Dries Mertens 51, Eden Hazard 79.