Fotbal - CM 2014: Germanul Klose a egalat recordul de goluri la Cupa Mondială

Internaţionalul german Miroslav Klose.
Internaţionalul german Miroslav Klose. (Alex Grimm / Bongarts / Getty Images)
22.06.2014

Miroslav Klose l-a egalat pe brazilianul Ronaldo şi sunt împreună golgheterii all-time ai Cupei Mondiale de fotbal, cu 15 goluri, după ce atacantul german a marcat un gol în remiza obţinută de Germania în faţa Ghanei, 2-2, sâmbătă, la Fortaleza, în Grupa G a turneului final din Brazilia.

Klose se află a patra Cupă Mondială, în timp ce Ronaldo a reuşite cele 15 goluri în doar trei ediţii ale competiţiei (1998, 2002, 2006), iar în 1994 a fost în locul Selecao, dar fără a juca vreun minut.

Ambii jucători au marcat golul cu numărul 15 împotriva Ghanei, la turneul găzduit de ţara rivalului: Ronaldo în 2006, la ediţia din Germania, iar Klose la Fortaleza, în patria lui Ronaldo.

Atacantul de 36 de ani al lui Lazio, care a devenit şi cel mai vârstnic marcator din istoria Cupei Mondiale, intrase în joc de doar două minute când a marcat golul de 2-2, în minutul 71 al partidei cu Ghana, în urma unui corner.

Klose a înscris cinci goluri, toate cu capul, la CM 2002, din Coreea de Sud şi Japonia, unde Germania a pierdut finala în faţa Braziliei, în 2006 a fost golgheterul turneului din Germania, cu 5 goluri, Nationalmannschaft terminând pe locul trei, pentru că în 2010, în Africa de Sud, a mai adăugat patru goluri şi l-a egalat pe compatriotul său Gerd Mueller, cu 14 reuşite, Germania încheind din nou pe ultima treaptă a podiumului.

Klose şi Ronaldo îi devansează în ierarhia all-time pe Gerd Mueller (14 goluri), pe francezul Just Fontaine (13 goluri, toate la CM 1958) şi pe brazilianul Pele (12 goluri).

Miro Klose este şi golgheterul all-time al naţionalei germane, cu 70 de goluri în 133 de jocuri.