Fotbal. Borussia Dortmund, victorie la scor uriaş în Liga Campionilor

Echipa din Bundesliga s-a calificat fără emoţii în sferturile UCL după ce au învins pe Benfica Lisabona, pe teren propriu, scor final 4-0 (1-0).
Echipa de fotbal germană Borussia Dortmund. (Borussia Dortmund/facebook)
Marius Drăgoi
09.03.2017

Formaţia Borussia Dortmund a obţinut binemeritat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, în urma prestaţiei excelente din manşa a doua a optimilor competiţiei. Nemţii au trecut la scor, pe teren propriu, de echipa portugheză Benfica Lisabona, scor final 4-0 (1-0).

După rezultatul din tur, încheiat 1-0 pentru elevii lui Rui Vitoria, gruparea din Dortmund a anulat rapid avantajul lusitanilor, reuşind deschiderea scorului în debutul partidei, minutul 5, prin gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang care a marcat cu o lovitură de cap. Acesta a fost doar începutul pentru Aubameyang care a mai înscris de două ori până la finalul timpului regulamentar (min. 61 şi 85). Celălalt gol a fost marcat de tânărul Christian Pulisic (min. 59).

De partea cealaltă s-a evidenţiat Franco Cervi (min. 24) cu un şut pe spaţiul porţii, dar reţinut fără probleme de goal-keeper-ul Roman Burki. Acesta a fost pus la încercare şi de Luisao (32). Tot Cervi a fost blocat in extremis de Piszczek, în minutul 47 al reprizei secunde.

Dortmund a ajuns pentru a treia oară în sferturile de finală ale competiţiei în ultimii zece ani. Benfica a ratat a treia sa prezenţă în această fază în ultimii şase ani.

Borussia: 38. Roman Burki — 26. Lukasz Piszczek, 25. Sokratis Papastathopoulos (28. Matthias Ginter, 88), 5. Marc Bartra — 37. Erik Durm, 27. Gonzalo Castro, 33. Julian Weigl, 7. Ousmane Dembélé (23. Shinji Kagawa, 81), 29. Marcel Schmelzer (căpitan) — 17. Pierre-Emerick Aubameyang (21. André Schuerrle, 86), 22. Christian Pulisic. Antrenor: Thomas Tuchel.

Rezerve neutilizate: 1. Roman Weidenfeller — 13. Raphael Guerreiro, 24. Mikel Merino, 30. Felix Passlack.

Benfica: 1. Ederson — 50. Nelson Semedo, 4. Luisao (căpitan), 14. Victor Lindelof, 19. Eliseu — 18. Eduardo Salvio (10. Jonas, 64), 7. Andreas Samaris (17. Andrija Zivkovic, 74), 21. Pizzi, 34. André Almeida — 11. Kostas Mitroglou, 22. Franco Cervi (9. Raul Jimenez, 82). Antrenor: Rui Vitoria.
Rezerve neutilizate: 12. Julio César — 8. André Horta, 15. André Carrillo, 33. Jardel.

Arbitru: Martin Atkinson; arbitri asistenţi: Stephen Child, Stuart Burt; arbitri asistenţi adiţionali: Michael Oliver, Kevin Friend; arbitru de rezervă: Constantine Hatzidakis (toţi din Anglia)
Cartonaşe galbene: Castro (31), Samaris (33), Dembélé (38), Piszczek (65).