Fotbal: Ajax Amsterdam, în semifinalele Cupei Olandei

(Tom Dulat / Getty Images)
01.02.2013

Ajax Amsterdam, adversara echipei Steaua Bucureşti în şaisprezecimile de finală ale Europa Legue, s-a calificat în semifinalele Cupei Olandei la fotbal, învingând cu un categoric 4-0 în deplasare formaţia Vitesse Arnhem, într-o partidă disputată joi seara pe Amsterdam Arena, în sferturile de finală ale competiţiei.

Golurile au fost marcate de Danny Hoesen (min.7), Lasse Schöne (min.59) şi Kolbeinn Sigthórsson (min.81 şi 86).

Antrenorul "lăncierilor", Frank de Boer, a utilizat în acest joc următorul "11": Cillessen - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Daley Blind - S. De Jong, Schöne, Eriksen - Lukoki (min.75 Sigthórsson), Hoesen (min.71 Poulsen), Boerrigter (min.83 Fischer).

De menţionat că în urmă cu doar câteva zile, Ajax fusese învinsă de Vitesse, cu 3-2, într-o partidă din campionatul olandez.

Iată şi celelalte rezultate înregistrate în sferturile de finală ale Cupei Olandei:

Marţi

FC Den Bosch (D2) - AZ Alkmaar 0-5

Au marcat: Viktor Elm (5), Johann Berg Gudmundsson (23), Adam Maher (35, 60), Jozy Altidore (39 penalty).

Miercuri

PSV Eindhoven - Feyenoord Rotterdam 2-1

Au marcat: Dries Mertens (20), Mark van Bommel (78), respectiv Graziano Pelle (29).

PEC Zwolle - Heracles Almelo 3-2

Au marcat: Arne Slot (16), Fred Benson (44), Jesper Drost (58), respectiv Marko Vejinovic (9), Everton (65).