Atac ucrainean asupra portului din Sevastopol, unde se află baza principală a flotei ruse de la Marea Neagră
alte articole

Apărarea antiaeriană din peninsula Crimeea ocupată de ruşi a interceptat luni seară drone ucrainene după mai multe zile de atacuri ruseşti cu drone kamikaze asupra oraşelor ucrainene, informează AFP, care citează agenţia rusă de presă TASS.
Două drone ucrainene au fost doborâte deasupra portului Sevastopol, conform sursei citate preluate de Hotnews.
”Apărarea noastră antiaeriană a continuat să respingă atacurile”, a declarat guvernatorul numit de Moscova, Mihail Razvojaiev.
Sevastopolul găzduieşte baza principală a flotei ruse de la Marea Neagră. Portul a fost ţinta atacurilor cu drone ucrainene de mai multe ori, cel mai recent pe 30 decembrie.
În octombrie, armata ucraineană a folosit drone bărci încărcate cu explozibili pentru a ataca flota rusă în apropiere de Sevastopol. Există informaţii contradictorii din partea celor două părţi aflate în conflict cu privire la eficacitatea acestora.