Andreea Mitu, câştigătoare în optimile turneului BRD Bucharest Open (WTA)

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu. (facebook)
17.07.2015

Andreea Mitu a dispus de Sorana Cîrstea cu scorul de 5-7, 6-2, 6-4, joi seara, la Arenele BNR din Capitală, într-un meci integral românesc din optimile de finală ale turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Andreea Mitu (23 ani, 78 WTA) a acces în sferturile de finală, unde va da piept cu învingătoarea dintre Monica Niculescu, a treia favorită, şi Teliana Pereira (Brazilia).

Mitu, care şi-a luat revanşa în faţa Soranei, după ce Cîrstea s-a impus cu 6-3, 7-6 (3), săptămâna trecută, în primul tur la Contrexville (Franţa), şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari şi 60 de puncte WTA.

Andreea a început mai bine meciul, a reuşit break-ul la debut şi a avut 2-0, dar Sorana (25 ani, 165 WTA) a revenit şi a întors scorul (3-2). La 4-4, Mitu a mai făcut un break, dar apoi Cîrstea a câştigat trei ghemuri la rând şi a încheiat primul set cu 7-5.

Mitu a dominat şi debutul setului secund, a condus cu 3-0, 4-1 şi a câştigat manşa cu 6-2.

În decisiv, tot Mitu a luat ghemul inaugural, pe serviciul adversarei, Sorana a făcut rebreak şi a condus cu 2-1, apoi Mitu a egalat şi a făcut break, s-a desprins la 5-2, a ratat o minge de meci, apoi Cîrstea s-a apropiat la 4-5, însă Andreea Mitu a închis setul şi meciul cu 6-4.