Ana Bogdan a abandonat în setul 2 al turneului de la Mumbai

Jucătoarea română s-a retras în partea a doua a jocului în faţa sportivei din Franţa, Alize Lim, scor final 7-6(5), 2-0 .
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan.
Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan. (Captură foto)
Marius Drăgoi
22.11.2017

Ana Bogdan (24 ani, 111 WTA) nu a avut o evoluţie la fel de bună ca în meciul anterior, la WTA 125k Mumbai 2017, când a dispus fără probleme de sportiva mexicană Victoria Rodriguez (261 WTA) cu scorul de 6-1, 6-1.

Bogdan, favorita numărul doi a circuitului indian, a abandonat în setul doi al optimilor la scorul de 7-6 (5), 2-0 în faţa franţuzoaicei Alize Lim (27 ani, 306 WTA), după o oră şi 24 de minute de joc efectiv.

După ce a reuşit să revină în primul set şi să egaleze de la 2-5, iar în tie-break a pierdut pe final, în manşa a doua s-a retras după al doilea joc.

Ea va primi de la organizatori un cec în valoare de 2.000 de dolari şi 15 puncte în clasamentul mondial.

În continuare, Lim - jucătoare venită din calificări, va sta faţă în faţă cu slovena Dalila Jakupovic (252 WTA), care a trecut la rândul ei de canadianca de origine chineză Carol Zhao, scor 6-3, 6-4.