Romania Winter Rally. Dan Gîrtofan a câştigat prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano

Dublul campion naţional a fost cel mai bun, sâmbătă, în prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, cursă desfăşurată în judeţul Covasna, terminând cele 6 probe speciale în 01 h 20 min 04 sec 4/10.
Dan  Gîrtofan (Skoda Fabia R5) a câştigat prima etapă din Campionatul  Naţional de Raliuri Betano, Romania Winter Rally.
Dan Gîrtofan (Skoda Fabia R5) a câştigat prima etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Betano, Romania Winter Rally. (Federatia Romana de Automobilism Sportiv/facebook)

Echipajul Dan Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia R5) a înregistrat cel mai bun timp, sâmbătă, în prima etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Betano, Romania Winter Rally, dublul campion fiind cronometrat în toate cele şase probe speciale ale cursei cu timpul de 01 h 20 min 04 sec 4/10, potrivit site-ului Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Locul doi la general a revenit surprinzător fraţilor Norbert şi Francesca Maior, care cu un Peugeot 106 au terminat la 03 min 45 sec 4/10 în spatele liderului.

Podiumul a fost completat de fiul lui Dan Gîrtofan, Andrei (Subaru), la 03 min 56 sec 3/10.

La startul celor şase probe speciale, cu o lungime totală de 109 kilometri, s-au aliniat 36 de echipaje, dintre care 9 internaţionale.

Etapa a doua a campionatului va fi Raliul Braşovului, programat pe 26 şi 27 martie.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.