România - Rusia 30-0, în Cupa Europeană a Naţiunilor

"Stejarii" au învins selecţionata Rusiei cu scorul de 30-0 (5-0), sâmbătă, pe stadionul "Emil Alexandrescu" din Iaşi
(FRR.ro)

Reprezentativa de rugby a României a trecut fără probleme de echipa similară a Rusiei cu scorul de 30-0 (5-0), într-un meci din Cupa Europeană a Naţiunilor, fiind pentru a treia oară în istorie când naţionala noastră câştigă la 30 de puncte diferenţă în faţa sportivilor ruşi ( în 1994 cu 30-0 şi în 2011 cu 33-3). Cea mai categorică victorie a noastră cu Rusia s-a înregistrat în 2014, în deplasare, 34-3.

Pentru elevii conduşi de galezul Lynn Howells, aceasta a fost a treia victorie consecutivă, după cele obţinute cu Portugalia la Cluj-Napoca, scor 39-14, şi cu Spania la Madrid, scor 21-18. Rusia avea şi ea două victorii, ambele acasă, 22-20 cu Spania şi 46-20 cu Germania.

Stadion Emil Alexandrescu, Iaşi

Arbitri: Lloyd Linton – Sam Groove White, Cammie Rudkin (Scotia)
Au marcat: Stelian Burcea (eseu min. 31), Florin Vlaicu (eseu min. 43, 2 transformări, 2 lovituri de pedeapsă), Viorel Lucaci (eseu min. 62) şi Jody Rose (eseu min.78)

Cartonaş galben: Andei Garbuzov
Cartonaşe roşii: Andrei Gorcioaia, Azamat Bitiev

Au evoluat echipele:

România

Selecţioner Lynn Howells

1. Constantin Pristaviţă, 2. Otar Turaşvili, 3. Horaţiu Pungea, 4. Johan Van Heerden, 5. Valentin Popârlan, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei (căpitan), 8. Stelian Burcea, 9. Valentin Calafeteanu, 10. Jody Rose, 11. Stephen Shennan, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu.

Rezerve :

16. Eugen Căpăţână, 17. Mihai Dico, 18. Paul Rusu, 19. Marius Antonescu, 20. Andrei Gorcioaia, 21. Tudorel Bratu, 22. Florin Ioniţă, 23. Sabin Strătilă.

Rusia

Selecţioner Aleksandr Pervuhin

1. Alexei Volkov, 2. Stanislav Selski, 3. Inokenti Zîkov, 4. Andrei Garbuzov, 5. Evgheni Elghin, 6. Viktor Gresev, 7. Pavel Butenko, 8. Anton Rudoi, 9. Alexei Şcerban, 10. Ramil Gîsin, 11. Denis Simplikevici, 12. Vladimir Rudenko, 13. Igor Galinovski, 14. Vasili Artemiev (căpitan), 15. Iuri Kuşnarev

Rezerve:

16. Nazir Gasanov, 17. Azamat Bitiev, 18. Evgheni Pronenko, 19. Andrei Temnov, 20. Dmitri Krotov, 21. Rusan Iagudin, 22. Serghei Ianiuşkin, 23. Mihail Babaev.