Nicuşor Dan susţine că nu va candida la prezidenţiale: Am primit un mandat de patru ani. Pentru perioada următoare e singura mea preocupare
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/06/2024_06_11_447_1718097906_rsz_crp_top.jpg)
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat luni seară, la Digi 24, că nu are nicio intenţie să candideze la preşedinţia României şi că, în următorii patru ani, preocuparea lui va fi noul mandat cu care l-au investit bucureştenii duminică.
“Nu candidez la preşedinţie. În acest moment, tocmai am primit un mandat de patru ani şi pentru perioada următoare e singura mea preocupare”, a precizat edilul, citat de Fanatik.
De asemenea, edilul, care a câştigat detaşat în faţa Gabrielei Firea, a mai spus că speră ca în Consiliul General al Municipiului Bucureşti să fie o majoritate USR, PMP, Forţa Dreptei şi REPER, cu care să lucreze.
“Trebuie să aşteptăm rezultatele finale. Încă nu există acest acord politic. Dacă punem într-o parte Dreapta Unită, REPER şi PNL şi în partea cealaltă PSD-PUSL şi AUR o să fie 28-27, dar nu ştim cine o să fie 28 şi cine o să fie 27. Eu sper ca aceasta să fie majoritatea cu care să lucrez – USR, PMP, Forţa Dreptei, REPER. Sunt bucuros că REPER a făcut pragul şi a intrat în Consiliul General. Şi cu PNL, USR, PMP am lucrat deja în mandatul ăsta şi au lucrat foarte bine”, a declarat primarul general.
Întrebat dacă liderul PNL, Nicolae Ciucă, va avea susţinerea lui publică la alegerile prezidenţiale, edilul Capitalei a spus:
“Să vedem care-s toţi candidaţii, discuţia pe care o să o avem pe codul urbanismului şi pe legea spaţiilor verzi urbane cu fiecare dintre ei şi după veţi afla răspunsul”.
Totodată, Nicuşor Dan a afirmat că nu se întoarce în USR şi că trebuie să rămână echidistant în raport cu partidele care-l vor susţine în perioada noului mandat.