Naţionala feminină a României, victorie admirabilă la debutul în competiţia Golden League

Prima reprezentativă de volei feminin a ţării noastre a început perfect competiţia continentală, cu o victorie spectaculoasă în faţa selecţionatei Cocoşului Galic, scor final 3-2 (17-25, 23-25, 26-24, 26-24, 15-11), vineri, în BT Arena din Cluj-Napoca.
România - Franţa 3-2, în Grupa A a competiţiei Golden League la volei feminin. (Federaţia Română de Volei/facebook)
Marius Drăgoi
29.05.2021

Naţionala feminină de volei a României a avut o seară memorabilă, vineri, în BT Arena din Cluj-Napoca acolo unde în Grupa A a competiţiei Golden League a primit replica echipei similare a Franţei.

Cu italianul Luciano Pedulla pe banca tehnică, tricolorele au evitat in extremis un eşec ruşinos, revenind admirabil după ce au fost conduse cu scorul de 0-2 la seturi.

Fetele noastre au câştigat setul al treilea în prelungiri (26-24), după ce adversarele au avut iniţial 16-12. România a câştigat şi setul patru, tot în prelungiri (26-24), impunându-se apoi în tiebreak (15-11), după o 122 de minute de joc efectiv. Scor final 3-2 (17-25, 23-25, 26-24, 26-24, 15-11).

Meciul a fost arbitrat de sârbul Predrag Balandzic şi de bulgarul Ilian Gheorghiev.

De amintit că Românie va participa în această vară la Campionatul European.

Sâmbătă se vor desfăşura partidele România - Azerbaidjan (17:00) şi Franţa - Spania (20:00), iar duminică vor avea loc meciurile România - Spania (17:00) şi Franţa - Azerbaidjan (20:00).

Cel de-al doilea turneu al grupei va avea loc în Franţa, săptămâna viitoare. Echipa clasată pe primul loc se va califica la turneul Final Four, care va avea loc la Ruse, în Bulgaria, în zilele de 19 şi 20 iunie.