Lazio, calificată cu mari emoţii în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal

Suporteri ai echipei de fotbal Lazio Roma. (Paolo Bruno / Getty Images)
20.12.2012

Lazio Roma, cu Ştefan Radu rămas pe banca de rezerve, s-a calificat cu mari emoţii în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după ce a trecut de Siena în urma loviturilor de departajare, miercuri, pe teren propriu.

Lazio s-a impus cu 4-1 la capătul loviturilor de departajare, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost 1-1. Mai mult Lazio, a egalat în minutul 90+5, prin fundaşul Michael Ciani, care şi-a răscumpărat greşeala de la faza la care Siena a deschis scorul prin autogolul lui Lorik Cana (56).

Siena a ratat mai multe ocazii în prelungiri, înainte ca Simone Vergassola şi Marcelo Larrondo să rateze de la punctul cu var.

Pentru Siena, ultima clasată din Serie A, a fost primul meci al noului antrenor, Giuseppe Iachini, notează AP.

Adversarul lui Lazio din sferturi de finală va fi Catania, care a trecut în optimi de Parma, săptămâna trecută, tot după lovituri de departajare.

Iată programul meciurilor sferturilor de finală, care urmează să se dispute pe 9 ianuarie: