Israelul doreşte să obţină un nou acord de "finanţare" a apărării pe 20 de ani cu SUA

„Este o gândire inovatoare”, a declarat un oficial israelian, citat de Axios. „Vrem să schimbăm modul în care am gestionat acordurile din trecut şi să punem mai mult accent pe cooperarea dintre SUA şi Israel. Americanilor le place această idee.”
Comentariul provine din ceea ce mulţi din dreapta americană consideră din ce în ce mai mult o relaţie foarte asimetrică, bazată pe abordarea aparentă de „cec în alb” a Washingtonului faţă de aliatul său numărul unu din Orientul Mijlociu. Israelul face de obicei ce vrea, iar contribuabilii americani îl finanţează – în prezent, cu aproximativ 4 miliarde de dolari pe an în ajutor militar. Şi mai există şi ajutorul suplimentar legat de războiul din Gaza, care datează din 2024, scrie Zerohedge.
După moartea influencer-ului conservator Charlie Kirk, mişcarea MAGA, ce era considerată baza electorală a lui Donald Trump, a devenind scindată de chestiunea influenţei pe care o are Israelul in administraţiile americane ale ultimilor zeci de ani.
Axios a raportat joi că Israelul doreşte să dubleze durata următoarei runde a acordului de finanţare a securităţii cu Statele Unite, într-un raport care a fost negat până acum de Netanyahu.
Israelul încearcă să obţină un nou acord de securitate pe 20 de ani cu SUA - dublând durata obişnuită şi adăugând prevederi „America First” pentru a câştiga sprijinul administraţiei Trump, au declarat oficialii israelieni şi americani pentru Axios.
În timp ce acordul anterior promitea Israelului aproximativ 4 miliarde de dolari pe an în ajutor militar, iar Israelul va solicita probabil cel puţin aceeaşi sumă şi în viitor, aprobarea unui astfel de acord va fi acum mai complicată din cauza frustrărilor crescânde faţă de Israel, inclusiv în cadrul bazei MAGA a lui Trump
Actualul memorandum de înţelegere (MOU) pe 10 ani, semnat în 2016 sub Barack Obama, expiră în 2028. Israelul doreşte să încheie noul acord în cursul anului viitor.
Trebuie reamintit că, în 2024, sub administraţia Biden, Congresul a aprobat un pachet de asistenţă militară de urgenţă în valoare de miliarde de dolari pentru Israel, în plus faţă de pachetul anual de ajutor extern/asistenţă militară.
Însă atmosfera s-a schimbat în rândul bazei electorale a lui Trump, mai ales că tot mai mulţi tineri consideră că un astfel de sprijin masiv pentru Israel este contrar principiului „America First”.
Această reacţie este condusă de voci precum Tucker Carlson, Marjorie Taylor Greene, Thomas Massie... şi chiar Nick Fuentes câştigă influenţă, în termeni de popularitate în rândul tinerilor conservatori.
Ei pun sub semnul întrebării motivul pentru care bombele americane au fost folosite pentru a distruge un număr mare de civili în Gaza, avertizând în acelaşi timp împotriva alianţelor complicate care aduc repercusiuni asupra intereselor şi securităţii SUA.
Se pare că Israelul răspunde la acest lucru în anumite moduri, de exemplu încercând să folosească limbajul „America First” pentru a încerca să satisfacă oficialii administraţiei Trump, în vederea obţinerii celor mai bune acorduri.