Expert: România a căzut de pe locul 51 pe locul 58 în lume în clasamentul libertăţii economice

Profesorul de economie Bogdan Glăvan a tras un semnal de alarmă, duminică, după ce România a scăzut în clasamentul libertăţii economice.
"România a căzut de pe locul 51 pe locul 58 în lume în clasamentul Index of Economic Freedom. Se aştepta cineva la altceva? Albania este pe locul 46. Polonia este pe locul 40. Bulgaria este pe locul 38. În altă parte a clasamentului, Argentina a săltat de pe locul 124 pe locul 106. Asta după ce fusese pe locul 145, practic la coada lumii, în anul 2024", a declarat Bogdan Glăvan.
Potrivit economistului, în 2020 România ocupa locul 38 în lume (Bulgaria era pe 36).
"O ţară care scade în clasamentul libertăţii economice nu are cum să înainteze spre progres. Este ştiinţă elementară. Am spus-o la un moment dat: cel mai tare program de guvernare ar trebui să aibă un singur scop, un singur obiectiv clar măsurabil: ascensiunea în clasamentul libertăţii economice. Atât", a subliniat Bogdan Glăvan.