Cîţu: A finanţa de dragul finanţării de la buget nu e o soluţie. Nici în educaţie sau sănătate nu vreau să investim fără rezultate

Florin Cîţu (Facebook / florinVcitu)
Andrei Popescu
22.07.2021

Premierul Florin Cîţu a declarat, joi, că doreşte ca investiţiile făcute în cercetare, educaţie sau sănătate să aibă rezultate, adăugând că alocarea de fonduri din buget doar de "dragul finanţării" nu este o soluţie. În plus, premierul a punctat că nu este adeptul investirii banului public în orice loc doar pentru că i se spune cercetare.

"Cercetarea - şi eu vă spun o opinie personală, vom vedea cum se va dezvolta cercetarea în perioada următoare - trebuie introdus un principiu al competitivităţii pentru resurse în toate sectoarele din economie, inclusiv în cercetare. Cei care doresc să facă cercetare trebuie să fie în competiţie între ei pentru resurse, dacă aceste resurse vin de la stat sau din sectorul privat şi doar cei care dau rezultate vor putea să meargă mai departe. A finanţa doar de dragul finanţării de la buget nu cred că este o soluţie, chiar dacă îi spunem, între ghilimele, cercetare.

Trebuie să găsim acele centre unde se poate face dezvoltarea prin cercetare şi acolo, repet, în funcţie de rezultate putem să introducem mai multe resurse. Nu sunt adeptul investirii banului public oriunde, doar pentru că i se spune cercetare şi trebuie să investim în cercetare, fără să avem rezultate. Nici în educaţie nu vreau să mai investim fără să avem rezultate, nici în sănătate nu vreau să mai investim fără să avem rezultate. Românii şi noi toţi trebuie să cerem de la guvernanţi ca aceste investiţii din bani publici să se vadă şi în rezultate. Şi asta este, iarăşi, o schimbare de paradigmă", a precizat Cîţu, la evenimentul "Grand Matinal Digital", organizat online de Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Franceză în România.

De asemenea, premierul a susţinut că sectorul privat a făcut o treabă foarte bună în ultimii ani în ceea ce priveşte sistemul dual de educaţie, adăugând că experienţa din privat va fi preluată şi extinsă în tot sectorul educaţional.

"Da, sistemul dual de educaţie este foarte bun şi îl susţin şi aici avem exemple foarte bune din sectorul privat. Sectorul privat a făcut o treabă foarte bună în ultimii ani şi în discuţiile pe care le-am avut cu ministrul educaţiei preluăm lecţiile din sectorul privat şi le vom extinde în tot sectorul. Dar şi aici, iarăşi, trebuie să facem această extindere în colaborare cu sectorul privat. Tendinţa este că atunci când preia statul un program să-l facă mult prea mare şi să nu mai avem, să nu avem nevoie de tot ceea ce produce, de aceea, de fiecare dată trebuie să stăm în contact, aşa cum am făcut şi până acum", a indicat premierul Cîţu.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor