Ani la rând hackerii ruşi au furat dosare sigilate din instanţele americane. Reacţia lui Trump: „Asta fac ei. Sunt buni la asta"

Hackerii guvernamentali ruşi s-au ascuns în sistemul de arhive al instanţelor americane timp de ani de zile şi au furat documente sensibile pe care judecătorii le ordonaseră sigilate, inaccesibile publicului, potrivit a doua persoane familiarizate cu situaţia şi unui raport consultat de Bloomberg News.
Timp de mai mulţi ani, atacatorii au avut acces la informaţii care ar fi trebuit să fie protejate, arată raportul privind breşa. Ei au obţinut acces exploatând date de autentificare furate şi o vulnerabilitate cibernetică a unui server învechit folosit de sistemul judiciar federal, potrivit raportului, care precizează că hackerii au căutat în mod specific dosare sigilate.
Raportul nu identifică atacatorii, însă anchetatorii au găsit dovezi că era vorba despre un grup de hackeri sprijiniţi de statul rus, potrivit surselor, care au vorbit sub condiţia anonimatului deoarece nu erau autorizate să discute public subiectul.
Nu este clar exact când au pătruns hackerii pentru prima dată în sistem şi când au aflat instanţele despre breşă. Toamna trecută, sistemul judiciar a angajat o firmă de securitate cibernetică pentru a o remedia, a spus una dintre surse.
Accesul atacatorilor, întins pe mai mulţi ani, la dosare judiciare sigilate – informaţie care nu a fost raportată anterior – este de natură să ridice îngrijorări cu privire la câte cazuri şi investigaţii sensibile ar fi putut fi compromise. Ridică, de asemenea, întrebări despre momentul în care sistemul judiciar a aflat de breşă şi despre modul în care a reacţionat.
Peter Kaplan, purtător de cuvânt al Biroului Administrativ al Instanţelor din SUA, a refuzat să comenteze. Sistemul judiciar a transmis săptămâna trecută, într-o declaraţie, că ia „măsuri suplimentare pentru a consolida protecţia documentelor sensibile de caz, ca răspuns la atacuri cibernetice recente, sofisticate şi persistente, asupra sistemului său de gestionare a dosarelor”.
Ambasada Rusiei la Washington nu a răspuns unui e-mail prin care i se solicită un comentariu. Un purtător de cuvânt al Departamentului de Justiţie, Shannon Shevlin, a declarat că instituţia nu poate discuta anchete în desfăşurare.
Breşa iese la iveală chiar în momentul în care preşedintele american Donald Trump urmează să se întâlnească cu omologul său rus, Vladimir Putin, pentru a discuta încheierea războiului Rusiei în Ucraina. Întrebat dacă va ridica subiectul atacului cibernetic în discuţia cu Putin, Trump a spus că a auzit despre incident şi ar putea să o facă.
„Asta fac ei. Sunt buni la asta. Noi suntem buni la asta. De fapt, suntem chiar mai buni”, a spus preşedintele.
Hackerii au vizat documente sigilate în cazuri de spionaj şi alte dosare sensibile, inclusiv cele legate de fraudă, spălare de bani şi agenţi ai unor guverne străine. Astfel de dosare conţin adesea informaţii sensibile care, în mâini greşite, ar putea fi folosite pentru a compromite investigaţii criminale şi de securitate naţională sau pentru a identifica persoane care oferă informaţii forţelor de ordine.
„Aceste dosare judiciare sunt unele dintre cele mai valoroase documente pe care le deţine guvernul nostru, mai ales pentru persoanele menţionate în ele. Din păcate, Congresul nu finanţează suficient sistemul judiciar pentru a proteja datele pe care le deţine, iar asta trebuie rezolvat imediat”, a spus Jake Braun, care a fost director adjunct principal pentru securitate cibernetică la Casa Albă, în mandatul preşedintelui Joe Biden.
După o breşă majoră, descoperită în 2020, sistemul judiciar american a petrecut ani la rând analizând vulnerabilităţile şi dezvoltând politici şi infrastructură tehnologică de securitate, conform unei declaraţii din 2023. Guvernul american a pus acea intruziune – parte a unui atac cibernetic masiv realizat printr-un cod maliţios implantat în software-ul companiei texane solarwinds Corp. – pe seama hackerilor ruşi. Nu este clar dacă compromiterea mai recentă a sistemului judiciar are legătură.
Toamna trecută, instanţele au angajat Unit 42, divizia de securitate cibernetică a Palo Alto Networks Inc., pentru a ajuta la remedierea noii breşe, iar compania şi-a încheiat activitatea înainte de sfârşitul lui 2024, a spus una dintre surse. Un purtător de cuvânt al firmei de securitate cibernetică din Santa Clara, California, Caren Auchman, a refuzat să comenteze.
În mai, instanţele au anunţat că au început implementarea autentificării multifactor, considerată o măsură de bază în securitatea cibernetică, pentru sistemul lor de dosare. În iunie, judecătorul federal Michael Scudder, care conduce Comitetul pentru Tehnologia Informaţiei al instanţelor, a declarat în faţa Comisiei Juridice a Camerei Reprezentanţilor că lipsa investiţiilor a lăsat până de curând sistemele judiciare „învechite şi vulnerabile.”
Contactat telefonic, Scudder a direcţionat întrebările către purtătorul de cuvânt al instanţei.
În iulie, angajaţi ai Congresului, inclusiv ai comisiilor juridice din Senat şi Camera Reprezentanţilor, au primit un briefing privind breşa, a spus o persoană familiarizată cu situaţia, care a adăugat că legislatorii au cerut o informare clasificată suplimentară în septembrie.
Peste o duzină de instanţe federale din SUA şi-au actualizat procedurile pentru avocaţii care depun materiale extrem de sensibile începând din iunie, unele cerând ca toate dosarele sigilate să fie depuse pe suport de hârtie. În Districtul de Est al New York-ului, de exemplu, judecătorul-şef a interzis vineri încărcarea documentelor sigilate legate de cazuri penale în sistemul electronic de depunere a dosarelor.