Universitatea Craiova - FC Viitorul 1-1, în etapa a 18-a a Ligii I de fotbal

Cele două formaţii s-au încurcat una pe cealaltă, sâmbătă seara, pe Stadion 'Ion Oblemenco', împărţindu-şi punctele etapei a 18-a. Au marcat Paul Papp (45), respectiv Andrei Artean (47).
Universitatea Craiova - FC Viitorul,1-1 (1-0), în etapa a   18-a a Ligii I de fotbal.
Universitatea Craiova - FC Viitorul,1-1 (1-0), în etapa a 18-a a Ligii I de fotbal. (Universitatea Craiova/facebook)
Marius Drăgoi
24.01.2021

Universitatea Craiova a terminat la egalitate duelul cu FC Viitorul, scor final 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadion 'Ion Oblemenco'.

Gazdele au reuşit deschiderea scorului în finalul primei reprize prin fundaşul Paul Papp (45), iar oaspeţii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj imediat după revenirea de la vestiare, prin Andrei Artean (47).

"În prima repriza au fost foarte multe pase greşite. Nu-mi place că facem un meci bun şi după aia vine un meci prost. Sunt mulţumit că am reuşit să luăm un punct şi este meritat. Nu am avut în faţa noastră Craiova în zi foarte bună. Le-am cerut un pic de ambiţie. S-au pierdut multe mingi în prima repriză. A fost un meci intens, cu multe dueluri, nu avem ce să-i reproşăm arbitrului. Nouă trebuie să ne reproşăm, am făcut o primă repriză slabă", a declarat tehnicianul formaţiei constănţene Mircea Rednic, potrivit celor de la Digi Sport.

"Am făcut o primă repriză bună, în a doua repriză adversarul a echilibrat. Cu toate acestea, ne-am creat cea mai mare ocazie şi în repriza a doua..

Mateiu avea cartonaş galben, era destul de riscant, a riscat un fault şi imediat putea fi eliminat. Cred că am suferit din acest punct de vedere, am pierdut prea multe dueluri în repriza a doua, n-am reuşit să recuperăm repede mingea, asta a făcut ca adversarul să ne împingă spre partea noastră.

A avut o situaţie de a marca (n.r. - Ivan Mamut), sper să treacă peste aceste nereuşite şi să înscrie în meciul viitor. Sperăm să revină cât mai repede toţi jucătorii care sunt accidentaţi", a declarat la rândul său antrenorul grupării din Bănie, Corneliu Papură.

Universitatea câştigase în tur cu scorul de 4-1.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - St. Vladoiu, Papp, M. Constantin, N. Bancu - Nistor (Capatina '80), Mateiu (Bic '46), Cicaldau - Ofosu (Vatajelu '75), I. Mamut (Ivan '46), Cimpanu (Barbut '46). Antrenor: Corneliu Papura

FC Viitorul: Cojocaru - R. Benzar (Dussaut '46), Mladen, V. Ghita, R. Boboc - C. Matei (Gaztanaga '46), Artean, Babunski (Ciobanu '46) - Ely Fernandes (Matan '46), Luckassen, G. Ganea (Pitu '68). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF