Tenis. Irina Begu s-a calificat în turul 2 la Charleston

Singura sportivă română rămasă în concurs la Charleston, Irina Camelia Begu, a trecut cu brio în turul doi.
Tenismana română Irina Camelia Begu
Tenismana română Irina Camelia Begu (Neal Trousdale/facebook)
Flori Mladin
05.04.2017

Irina Begu (33 WTA), cap de serie 10, a învins-o pe Cagla Buyukakcay din Turcia (108), cu scorul de 6-0, 6-0, la turneul WTA Premier “Volvo Car Open”, care se dispută la Charleston, pe zgură verde. Partida a durat o oră şi 4 minute.

În turul doi, Irina o va întâlni pe slovaca de 26 de ani Kristina Kucova (81, clasament maxim: 71 WTA / septembrie 2016), care s-a calificat după un meci dramatic cu spaniola venită din calificări Silvia Soler-Espinosa (120), scor 5-7, 7-5, 7-6(2).

Irina Begu şi Kristina Kucova nu s-au mai întâlnit până acum.

Irina acumulează 30 de puncte pentru calificarea în turul 2. Anul trecut, ea s-a calificat aici în sferturi de finală, deci are de apărat 100 de puncte WTA.

În turul 1 al probei de dublu, perechea Irina Begu (110 WTA la dublu) / Laura Siegemund (Germania, 81) au fost învinse de cuplul americano-leton Raquel Atawo (22) / Jelena Ostapenko (54), cu scorul de 6-3, 6-3. Partida a durat o oră şi 11 minute.