Tenis. Horia Tecău, calificat în sferturile probei de dublu ale turneului de la Winston-Salem (ATP)

Horia Tecău alături de partenerul său olandez Jean-Julien Rojer au învins în două seturi pe tenismanii Dominic Inglot (Marea Britanie)/Daniel Nestor (Canada), scor final 6-3, 6-4.
Jucătorul român de tenis Horia Tecău.
Jucătorul român de tenis Horia Tecău. (Neal Trousdale/facebook)
Marius Drăgoi
22.08.2017

Favoriţii numărul doi la cucerirea trofeului american, perechea formată din tenismanul român Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer se află la un meci distanţă de semifinalele circuitului ATP de la Winston-Salem (Carolina de Nord). Cei doi jucători au învins în optimi cuplul Dominic Inglot (Marea Britanie)/Daniel Nestor (Canada) cu scorul de 6-3, 6-4 după 66 minute de joc efectiv.

În continuare, în sferturile competiţiei dotate cu premii totale în valoare de 664.825 dolari, Horia şi Rojer îi vor avea ca adversari pe câştigătorii din meciul care-i opune pe Mărcuş Daniell (Noua Zeelandă)/Nicholas Monroe (SUA) — André Sa (Brazilia)/Michael Venus (Noua Zeelandă).

Deocamdată cei doi campioni şi-au asigurat pentru evoluţia lor 45 puncte ATP, şi un cec de 5.970 dolari.