Simona Halep şi Irina Begu, eliminate de pe tabloul de dublu la Montreal (WTA)

Perechea română a cedat în manşa inaugurală în faţa sportivelor Johanna Konta (Marea Britanie)/Shuai Zhang (China), scor final, 4-6, 7-6 (7/1), 11-9.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep.   (Getty Images)
Marius Drăgoi
07.08.2018

Perechea română formată din sportivele Simona Halep şi Irina Begu a început cu stângul proba de dublu din cadrul turneului WTA Premier 5 “Coupe Rogers présentée par Banque Naţionale”.

Cele două reprezentante ale ţării noastre s-au înclinat în startul turneului dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari, după o oră şi 45 de minute de joc efectiv cu scorul de 4-6, 7-6 (7/1), 11-9, în faţa cuplului format din Johanna Konta (Marea Britanie) şi Shuai Zhang (China).

Campioanele noastre au început foarte bine, şi-au adjudecat încrezător primul set, pentru că în partea a doua a întâlnirii să scape jocul din mână. La scorul de 5-4 cele două au ratat două mingi de meci pe serviciul Simonei Halep, soarta partidei fiind decisă în ţie-break, adversarele lor beneficiind în final.

Halep şi Begu s-au ales pentru participarea la această probă cu un cec în valoare 4.690 dolari şi 1 punct WTA la dublu.