Atacantul român, Adrian Mutu.
Atacantul român, Adrian Mutu. (Mario Carlini / Iguana Press / Getty Images)
Bogdan Costea
03.02.2013

Atacantul Adrian Mutu a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, AC Ajaccio, a câştigat-o duminică pe teren propriu cu scorul de 3-1 (0-0) în faţa formaţiei Olympique Lyon, în etapa a XXIII-a a campionatului francez. Oaspeţii au deschis scorul prin Lacazette, în minutul 53, gazdele reuşind egalarea prin Belghazouani, în minutul 57. Mutu, care a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben în prima repriză, a înscris în minutul 65, cu o lovitură de cap de la 6 metri, şi în minutul 90 2 din penalti, informează L'Equipe.

Corsicanii păreau victime sigure împotriva lui Olympique Lyon, ocupanta locului doi în Ligue 1, dar Mutu şi compania au realizat marea surpriză. La 1-1, Mutu – poreclit, pe vremea când juca în Anglia, la Chelsea, Mu-Two - a primit o centrare perfectă de pe partea stângă şi a reluat cu capul din 6 metri, portarul lui Lyon atingând mingea, fără a o putea opri în drumul spre gol. În final, Lyon a beneficiat de un penalty, dar Gomis a ratat. În prelungiri, Mutu a reuşit "dubla" tot după o lovitură de pedeapsă, executată plasat, lângă bară.