Liga I. CFR Cluj, victorie preţioasă în faţa Viitorului Constanţa, 3-1, în play-off

Gruparea ceferistă a obţinut trei puncte importante în partida cu FC Viitorul, pe teren propriu, un pas mare făcut înainte către cucerirea titlului Ligii I
CFR Cluj - FC Viitorul 3-1, în play-off Ligii I
CFR Cluj - FC Viitorul 3-1, în play-off Ligii I (Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA/facebook)
Marius Drăgoi
30.04.2019

CFR Cluj a dispus de FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-1 (0-1), luni seara, în Gruia, într-o partidă din etapa a 7-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Jucătorii pregătiţi de Dan Petrecu au fost conduşi la pauză cu 1-0, dar campioana a revenit admirabil în partea a doua a confruntării, menţinându-şi astfel avansul de cinci puncte în fruntea clasamentului, când mai sunt doar trei etape de disputat.

Oaspeţii au marcat relativ repede prin Rivaldinho (min. 14), pentru ca apoi Mario Camora să restabilească egalitatea (57), iar Juan Culio (67 - penalty) şi Paulo Vinicius (74) să închidă tabela de marcaj.

"Băieţii au arătat fotbal şi au câştigat un meci fără drept de apel! Am jucat destul de bine, am controlat, am avut agresivitate. De altfel, la pauză, le-am spus că trebuie să continuăm să fim agresivi,. În plus, au fost şi unii jucători, importanţi, cărora le-am spus numele şi cărora le-am transmis că trebuie să joace mai bine, pentru că erau sub nivel. Au ridicat ritmul, dar sincer nu mă aşteptam să marcăm trei goluri şi să dominăm în repriza a doua.", a declarat tehnicianul Dan Petrescu.

CFR Cluj a rămas neînvinsă de zece etape (şapte victorii şi trei egaluri), în timp ce FC Viitorul era neînvinsă de patru etape (două victorii şi două egaluri).

CFR Cluj:
Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - C. Deac, I. Costache, Omrani
Rezerve: Jesus Fernandez - Peteleu, Mureşan, Itu, Moutinho, A. Păun, C. Bud

Viitorul:
Cojocaru - Mladen, Taru, V. Ghiţă, De Nooijer - T. Baluta, Vana, Houri - I. Hagi, Drăguş, Rivaldinho
Rezerve: Tordai - V. Achim, A. Ciobanu, G. Ganea, P. Iacob, Eric, R. Boboc

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF