Liga Campionilor. FC Liverpool, calificare fără emoţii în sferturile de finală

Gruparea din Premier League a învins-o la ea acasă pe Bayern München cu scorul de 3-1, miercuri seara, meci din manşa secundă a optimilor de finală a competiţiei.
FC Liverpool, în sferturile Ligii Campionilor, după 3-1 cu Bayern Munchen.
FC Liverpool, în sferturile Ligii Campionilor, după 3-1 cu Bayern Munchen. (Liverpool FC/facebook)

FC Liverpool s-a simţit ca la ea acasă pe Allianz Arena din München acolo unde în faţa a peste 70.000 de spectatori, şi-a adjudecat prezenţa în sferturile de finală ale UCL după ce au dispus de echipa gazdă Bayern cu scorul de 3-1, alăturându-se astfel celorlalte trei grupări din Premier League prezente deja în această fază a competiţiei: Manchester United, Tottenham Hotspur şi Manchester City.

După remiza albă de pe Anfield Road, cormoranii au punctat prin senegalezul Sadio Mane (min. 26 şi 84), respectiv fundaşul olandez Virgil van Dijk (69). Gazdele au beneficiat şi ele de autogolul înscris de camerunezul Joel Matip (39).

"E o victorie uriaşă, uriaşă. Sunt mândru de băieţi. Au făcut exact ce le-am cerut. A fost un meci dificil.. Golurile marcate au fost fantastice. Primul gol e incredibil. Va trebui sa îl revăd de 500 de ori. E incredibil ce reuşeşte acolo.", a declarat tehnicianul Jürgen Klopp.

Echipele calificate în sferturile Champions League: Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham (Anglia), Juventus (Italia), Ajax Amsterdam (Olanda), FC Porto (Portugalia), FC Barcelona (Spania). Tragerea la sorţi are loc vineri, de la ora 13:00 (ora României).

Au evoluat echipele:

Bayern München: Neuer (căpitan) - Rafinha, Suele, Hummels, Alaba - Gnabry, Javi Martínez (Goretzka, 72), James Rodriguez (Renato Sanches, 78), Thiago Alcantara, Ribéry (K. Coman, 61) - Lewandowski. Antrenor: Niko Kovac.

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Henderson (căpitan; Fabinho, 13), Milner (Lallana, 87) - Salah, Roberto Firmino (Origi, 83), Mane. Antrenor: Jürgen Klopp.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).
Cartonaşe galbene: Thiago Alcantara (65), Sanches (83), Fabinho (43), Matip (63), Robertson (90+2).