Handbal feminin: Ediţia 2013 a Cupei României se dispută de luni la Oradea

(Stuart Franklin / Bongarts / Getty Images)
17.05.2013

Primele opt clasate în Liga Naţională de handbal feminin, în frunte cu campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, marea favorită, îşi dispută ediţia 2013 a Cupei României, găzduită de Sala Sporturilor din Oradea între 20 şi 22 mai.

În prima zi a competiţiei, în sferturile de finală, au loc meciurile: Oltchim Râmnicu Vâlcea - ASC Corona Braşov (Joc 1, ora 20,00); HC Dunărea Brăila - HC Zalău (Joc 2, ora 14,00); CSM Bucureşti - U Jolidon Cluj (Joc 3, ora 16,00); HCM Roman - HCM Baia Mare (Joc 4, ora 18,00). Toate meciurile sunt transmise în direct de Digi Sport.

Marţi 21 mai au loc semifinalele: Învingătoarea Joc 1 - Învingătoarea Joc 2 (ora 20,00); Învingătoarea Joc 3 - Învingătoarea Joc 4 (ora 18,00).

Finala competiţiei are loc marţi, de la ora 17,00.

În 2012, Cupa României la handbal feminin nu s-a disputat, iar ediţia din 2011 a fost câştigată de Oltchim Râmnicu Vâlcea, care a învins pe Oţelul Galaţi cu 40-29, în finala de la Bacău.

Pentru jocurile din sferturi şi semifinale, în caz de egalitate după scurgerea timpului regulamentar de joc, se va proceda direct la executarea aruncărilor de la 7 metri, în serii de câte 5 aruncări. În finală, dacă scorul este egal după 60 de minute se trece la 2 reprize de prelungiri de câte 5 minute. Dacă se menţine echilibrul, se trece la lovituri de la 7 m.