Fotbal. AS Monaco, în 'careul de aşi' a UEFA Champions League, după 13 ani

AS Monaco a reuşit calificarea în semifinalele UCL, în urma succesului înregistrat în faţa formaţiei germane Borussia Dortmund, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală, scor final 3-1 (2-0).
 Atacantul clubului francez AS Monaco, columbianul Radamel Falcao.
Atacantul clubului francez AS Monaco, columbianul Radamel Falcao. (AS Monaco/facebook)

AS Monaco vor disputa prima semifinală europeană după o pauză de 13 ani (ultima dată în sezonul 2003-2004), graţie victoriei reuşite, miercuri seara, în faţa echipei Borussia Dortmund. Monesgacii, care câştigase în tur cu 3-2, nu au avut probleme, în manşa secundă a sferturilor de finală, în a-şi asigura calificarea în 'careul de aşi' a celei mai prestigioase competiţii inter-cluburi din Europa.
Echipa antrenată de Leonardo Jardim, a început perfect partida de pe 'Stade Louis II' din Principatul Monaco, primul gol venind chiar din minutul 3 al primei reprize prin Kylian Mbappé, care a reluat simplu în plasă mingea respinsă de portarul Burki la şutul expediat de Benjamin Mendy.
Nu a durat mult până la o nouă reuşită, Radamel Falcao dublând avantajul, acesta marcând cu capul din centrarea lui Lemar (min. 17).
Oaspeţii s-au evidenţiat şi ei, cele mai periculoase momente fiind irosite de căpitanul Marco Reus (min. 1 şi 10) şi Nuri Sahin (min. 14) care a ţintit bara în urma unei lovituri libere.
Partea a doua a început bine pentru 'Galben-negri', aceştia reuşind să reducă din diferenţă prin Marco Reus în urma unei centrări venite de la Dembélé, jucător intrat pe teren la pauză. Oaspeţii au forţat egalarea dar fără rezultat. Schmelzer (66) şi Reus (74), l-au pus la încercare pe goal-keeper-ul croat Subasic, dar fără şanse prea mari.
Monaco a venit cu lovitura de graţie pe finalul timpului regulamentar de joc, Valere Germain (81) introducând mingea în poartă la puţine secunde de la intrarea sa pe gazon, după o centrare a lui Lemar.
Alte ocazii ale gazdelor: Toure (50), care a trimis cu capul peste poartă din centrarea lui Moutinho, Falcao (65), care l-a lobat pe portarul Burki, dar mingea a trecut şi peste poartă.

Ultima dată AS Monaco a disputat semifinalele Champions League în 2004, cu echipa din Premier League, Chelsea, după ce o eliminase pe Real Madrid.

Au evoluat echipele:

Monaco: 1. Danijel Subasic — 38. Almamy Toure, 25. Kamil Glik, 5. Jemerson, 23. Benjamin Mendy — 10. Bernardo Silva (24. Andrea Raggi, 90), 8. Joao Moutinho, 14. Tiemoué Bakayoko, 27. Thomas Lemar — 29. Kylian Mbappé (18. Valere Germain, 81), 9. Radamel Falcao (căpitan; 7. Nabil Dirar, 67). Antrenor: Leonardo Jardim.
Rezerve neutilizate: 16. Morgan De Sanctis — 6. Jorge, 33. Irvin Cardona, 35. Kevin N'Doram.

Borussia: 38. Roman Burki — 26. Lukasz Piszczek, 25. Sokratis Papastathopoulos, 28. Matthias Ginter, 13. Raphael Guerreiro (22. Christian Pulisic, 72) — 33. Julian Weigl — 37. Erik Durm (7. Ousmane Dembélé, 27), 23. Shinji Kagawa, 8. Nuri Sahin (29. Marcel Schmelzer, 46), 11. Marco Reus (căpitan) — 17. Pierre-Emerick Aubameyang. Antrenor: Thomas Tuchel.
Rezerve neutilizate: 1. Roman Weidenfeller — 6. Sven Bender, 24. Mikel Merino, 27. Gonzalo Castro.

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenţi: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenţi adiţionali: Matej Jug, Slavko Vincic; arbitru de rezervă: Tomaz Klancnik (toţi din Slovenia)

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.