ATP Auckland 2019. Marius Copil, învins în primul tur de americanul Taylor Fritz (video)

Tenismanul român a cedat în runda inaugurală în faţa americanului Taylor Fritz, în trei seturi, scor final 4-6, 6-3, 6-4.
Jucătorul român de tenis Marius Copil.
Jucătorul român de tenis Marius Copil. (Getty Images)

Marius Copil (28 ani, 61 ATP) a avut meci dificil în prima rundă a turneului ATP 250 Series “ASB Classic”, care se dispută la Auckland, unde l-a avut ca adversar pe sportivul american Taylor Fritz (21 ani, 50 ATP).

Tenismanul arădean a cedat în trei seturi cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4 după o oră şi 38 de minute de joc efectiv.

Românul a numărat 10 aşi, respectiv 2 duble greşeli, în timp ce oponentul său a avut 12 aşi şi 4 duble greşeli.

În confruntările directe dintre cei doi iubitori al sportului alb, scorul este acum egal, 1-1, Copil impunându-se în singurul lor duel anul trecut la Basel, în sferturile de finală, scor 7-6 (6), 7-5.

Copil va primi de la organizatori un cec în valoare de 5.320 de dolari.