Partidul Anamariei Gavrilă cerea să-i fie decontate, din banii românilor, inclusiv bacşişurile pentru chelneri şi alcoolul comandat la mesele de protocol

Partidul Oamenilor Tineri (POT) a intrat în atenţia Autorităţii Electorale Permanente (AEP) după ce a efectuat cheltuieli cel puţin discutabile din subvenţia primită de la stat, potrivit legii.
Verificând deconturile depuse de POT, inspectorii AEP au constatat că acestea includ "mese de protocol" în valoare de 15.000 de lei, achiziţii de băuturi alcoolice, bacşişuri pentru chelneri şi chiar taxe de parcare de la Piaţa Constituţiei. Toate acestea, deşi legea prevede clar că banii publici alocaţi partidelor pot fi folosiţi doar pentru întreţinerea sediilor, salarii, campanii de promovare şi alte activităţi politice, fără nicio menţiune despre mese copioase stropite cu alcool sau bacşişuri generoase.
În urma acestor constatări, AEP a sesizat Parchetul General, precizând că, în primele trei luni din 2025, POT a cheltuit 28.353 de lei pe cheltuieli considerate "neeligibile", potrivit surselor Digi24.
De exemplu, din subvenţia de 4,1 milioane de lei primită în 2025, POT a plătit 15.000 de lei, într-o singură seară, pentru o masă de protocol la un restaurant specializat în fructe de mare. Alte facturi decontate cu bani publici includ vin roze de 468 de lei sticla (750 ml), cocktailuri, coniac şi whiskey, dar şi bacşişuri pentru ospătari. În plus, au fost decontate plăţi pentru servicii de ride-sharing (de exemplu, o cursă de 310 lei), tarife de parcare de 4.800 de lei la Piaţa Constituţiei şi un contract de închiriere auto în valoare de 2.160 de lei.