Irina Begu se califică în sferturi la dublu la Melbourne

Jucătoarea română de tenis Irina Begu.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu. (Getty Images)

în prima rundă a probei de dublu a turneului Melbourne Summer Set 2, dotat cu premii în valoare totală de 239.477 dolari, Irina Begu a obţinut o frumoasă victorie şi s-a calificat în sferturile turneului pămpreună cu partenera ei.

Perechea Irina Begu/Nina Stoianovic (Serbia), favorite 3, au învins cuplul vraziliano-spaniol Beatriz Haddad Maia/Nuria Parrizas-Diaz, cu scorul 7-6(4), 6-4. În sferturi, cuplul româno-sîrb va întâlni perechea Aliona Bolsova (Spania)/Katarzyna Kawa (Polonia).

Irina a obţinutr această victorie după ce ieri a depăşit-o în prima rundă a probei de simplu pe principala favorită, americanca Jessica Pegula (27 ani, 18 WTA). În turul doi al partidei de simplu, Irina o va întâlni mâine pe italianca Jasmine Paolini (26 ani, locul 53 WTA).

În primul tur al probei de dulbu, perechea IrinaMaria Bara/Ekaterine Gorgodze va întâlni, tot mâine, cuplul elveţiano-australian Viktorija Golubic/Astra Sharma