Irina Begu, calificată în semifinalele turneului WTA de la Taşkent

Jucătoarea română de tenis, Irina Camelia Begu. (Alex Trautwig / Getty Images)
13.09.2012

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat joi în semifinalele turneului WTA de la Taşkent (Uzbekistan), dotat cu premii totale de 220.000 de dolari, după o victorie în trei seturi, cu 3-6, 7-6 (1), 7-5 în faţa kazahei Galina Voskoboeva (N. 8).

Begu a reuşit o revenire spectaculoasă în setul decisiv când a fost condusă cu 5-3, dar a câştigat patru ghemuri la rând şi şi-a adjudecat victoria, după un meci care a durat două ore şi 43 de minute.

Irina Begu a comis 8 duble greşeli în acest meci (doar două Voskoboeva), dar a avut un procentaj mai bun la mingile de break, transformând 4/6, faţă de 4/14 ale adversarei.

Irina şi-a asigurat un cec de 10.200 dolari şi 130 de puncte WTA, iar în semifinale o va înfrunta pe poloneza Urszula Radwanska (N. 2), care a dispus în sferturi cu 5-7, 6-2, 7-6 (3), de rusoaica Alexandra Panova (N. 7).

Tot joi, în alt meci din sferturile de finală, românca Alexandra Cadanţu (N. 5) o întâlneşte pe Eva Birnerova (Cehia).

De asemenea, Irina Begu şi Monica Niculescu, principalele favorite la dublu, vor evolua în semifinalele probei.