Fotbal: Rapid Bucureşti - Lech Poznan 3-1, în meci amical

07.02.2013

Rapid Bucureşti a învins formaţia poloneză Lech Poznan cu scorul de 3-1 (1-1), joi, la Marbella, într-un meci amical de fotbal, disputat în cadrul turneului Marbella Cup 2013.

Lech (locul 2 în Polonia) a deschis scorul prin Szymon Drewniak (8), dar Rapid a egalat la scurt timp, prin Daniel Pancu, dintr-un penalty (13). Rapid s-a desprins după pauză, prin "dubla" lui Nicolae Grigore (52, 69).

Lech a avut o bară, prin sârbul Ubiparip (18).

Meciul a început cu o întârziere de 15 minute din cauza faptului că organizatorii nu au adus arbitrii sud-coreeni la stadion.

Rapid pierduse miercuri în faţa liderului campionatului Poloniei, Legia Varşovia, cu 0-2. Lech a fost învinsă săptămâna aceasta şi de Dinamo Bucureşti, tot cu 3-1.

Lech a evoluat în formula: Kotorowski - Kedziora, K. Ceesay, Kaminski, Wolakiewicz (89 Djurdjevic) - Murawski (Tralka, 63), Drewniak - Linetty (Reiss, 80), Hamalainen (Mozdzen, 52), Tonev Lovrencsics, 63) - Ubiparip (Slusarski, 63).

Rapid: Pecanha - I. Voicu, Abrudan (Wallace, 46), Cr. Oros (Dăescu, 46), N. Vasile (Mardare, 58) - M. Roman, N. Grigore, Şt. Grigorie - E. Dică (Al. Coman, 58), Pancu (Ov. Herea, 58), M. Martin (Ciolacu, 46).